Gazdaság hvg.hu 2013. május. 08. 10:54

A kormány a növekedés legfőbb akadálya

A gazdasági növekedést elsősorban a kormány hátráltatja a bankárok szerint. A bankoknak elemi érdeke, hogy finanszírozzák a gazdaságot, de a cégek a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika miatt nem tudnak tervezni, és így a többségük hitelt sem keres, pedig erre lenne szükség, hogy a gazdaság növekedjen.

Rossz, sőt nagyon rossz a kormány és a bankok viszonya – ez az eredmény jött ki egy közönségszavazáson a Portfolio Hitelezés 2013 című konferenciáján szerdán. A konferencia résztvevőinek fele bankár, de a többi résztvevő is a pénzügyi szektorból vagy ahhoz kapcsolódó területről érkezett.   

A rendezvény egyik legfontosabb kérdése az volt, hogy mikor fog ismét beindulni a hitelezés Magyarországon, illetve az, hogy pontosan mi az akadálya ennek. A fordulatnak elsősorban a vállalati hitelállományban kellene bekövetkeznie, ugyanis a magyar vállalkozások hitelállománya 2008 óta folyamatosan csökken – ellentétben a régió többi országával –, vagyis a vállalkozások nem vesznek fel vagy nem kapnak új hiteleket, hanem többségében a  régi hiteleiket fizetik vissza. Amíg ez a tendencia nem fordul meg, a banki szakemberek szerint nehezen képzelhető el, hogy a magyar gazdaság növekedésnek indul.  

A rossz gazdaságpolitika akadályozza a növekedést

A hitelezési fordulatot a pénzügyi szektor szereplőinek döntő többsége (75 százaléka) szerint a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika és a rossz szabályozás hátráltatja. Soltész Gergő, az FHB Bank vezérigazgatója ezzel kapcsolatban a konferencia kerekasztal-beszélgetésén megjegyezte, hogy ez nem egyszerűen a bankokat érinti, hanem a vállalkozásokat is. Utóbbiak ugyanis nem mernek megvalósítani olyan terveket, amelyek meghaladnák a 3-5 éves időtávot, ugyanis nem tudják, hogy mi lesz ezen az időszakon túl, és még akkor is érvényesek lesznek-e a jelenlegi várakozásaik. Emiatt a bankárok a rossz gazdaságpolitika mellett az alapvető problémát nem abban látják, hogy a bankok nem kínálnak hiteleket a vállalkozásoknak, hanem abban, hogy a cégek többsége jelenleg nem igényli a hiteleket.

Kiss-Kuntler Árpád

Mint Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója fogalmazott, a bankok teljesen nyitottak a hitelezésre, és sok bankvezér repülni fog, ha a hitelezés nem indul be. Az ugyanakkor az Erste elnök-vezérigazgatója szerint elgondolkodtató, hogy a konferencia résztvevőinek csak 3 százaléka mondta azt, hogy a hitelezést a túl magas kamatkörnyezet hátráltatja. Ennek ellenére a Magyra Nemzeti Bank (MNB) tavaly augusztus óta pontosan az alapkamat csökkentésével próbálja fellendíteni a hitelezést.

Simák Pál, az MKB elnök-vezérigazgatója szerint a hitelkínálat a bankok részéről megvan, de a hitelkereslet hiányzik hozzá. Erre nagy szüksége van a bankoknak, hogy a bevételeiket ki tudják termelni. A lakossági oldalon a bankok azzal küzdenek, hogy legalább szinten tudják tartani a hitelállományt, de ez nagyon nehéz, mivel nincsenek új hitelkihelyezések. A vállalati oldalon könnyebb lesz a hitelállomány növelése. Ebben segíthet a jegybanki program, és a vállalatok is már hosszú ideje halogatják a beruházásaikat, így nekik is szükségük lesz már új hitelekre a következő időszakban. Egyébként a konferencia résztvevőinek közel fele úgy vélekedett, hogy a bankok vállalati hitelállománya nőni fog 2014 végére.

Népszerű a Matolcsy-program, kudarc az árfolyamgát

A bankárok szerint az MNB Növekedési Hitelprogramjára túljelentkezés lesz a bankok és a cégek részéről egyaránt. Simák Pál a konferencián arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban nagyon sok cég kereste meg az MKB-t, és érdeklődött, hogyan lehet kapni ebből a hitelből. Mivel azonban a keretösszeg nem nagy, nem jut majd mindenkinek belőle – mondta.

Ezzel ellentétben a bankárok többsége szerint az árfolyamgát-konstrukció kudarc. Az okot a legtöbben abban látják, hogy új mentőcsomagra várnak a devizahitelesek, vagy egyszerűen félnek a 2017 utáni törlesztőrészlet-növekedéstől. Ráadásul Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója szerint az árfolyamgátba jelentkezők a kvalifikáltabb ügyfelek közül kerülnek ki. A konstrukció kidolgozásában vezető szerepet játaszó bankvezér szerint a bankszektorban a résztvevők 38 százaléka lépett be a programba, és összességében az ügyfélkör 60-70 százalékának lenne fontos a védelem.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.