A Continental Dohányipari Zrt. messze eltúlzónak tartja azokat a "sajtóbeli értesüléseket, illetve találgatásokat", miszerint a társaság, vagy annak korábbi, illetve jelenlegi munkatársai jelentős részesedést szereztek volna a dohánytermék-kiskereskedelmi koncessziós jogosultságokból. A cég pénteken azt közölte: ők nem pályázhattak a koncessziós jogosultságokra; arra pedig szintén nem volt módjuk, hogy bármely magánszemélynek - köztük a társaság munkatársainak - megtiltsák a pályázatokon való részvételt.
A héten az Index azt írta: Lázár János barátja, a trafiktörvény kidolgozásában is szerepet vállalt Sánta János és fia, valamint az érdekkörükbe tartozó Continental Dohányipari Zrt. és Tabán Trafik egyes munkatársai, üzletkötői is jól szerepeltek a pályázatokon. Szegeden, Makón és több megyeszékhelyen ezekhez a cégekhez köthető alkalmazottak és családtagjaik nyertek jogokat.
Nem értik, miért szenzáció
A hvg.hu megtudta, Sátoraljaújhelyen és környékén – ahol a Continentálnak dohánygyára működik – a korábbi, dohányban (is) utazó és pályázó kereskedők közül a legtöbben nyeregben maradtak és (a Szalai, a Hegyi és a Valler család egyes tagjai, illetve a korábbi KDNP-s országgyűlési képviselő fia, Rusznák Csaba is) továbbra is árusíthatnak majd a cigarettát júliustól. A letarolt országtérképen üde színfoltként mutatkozó régióban van azonban egy új szereplő is. Drexlerné Bányácski Zsuzsannát – aki rögtön három nyertes szelvényt kapott a kezébe – a helyiek úgy ismerik, mint aki az újhelyi dohánygyár "képviselője". Erről bővebben itt olvashat!
A Continental Dohányipari Zrt. pénteki közleménye szerint "kifejezetten örül annak, hogy országosan jelentős érdeklődés volt a koncessziós pályázatokon való részvétel kapcsán, és remény van arra, hogy a dohánypiac átalakulása is sikerrel megy végbe, hiszen a társaság korábban is támogatta a kormányzat ezirányú törekvéseit".
Helyreteszik a sajtót
A cég azt is természetesnek gondolja, hogy a társaság egyes korábbi, vagy jelenlegi munkatársai, vagy azok családtagjai pályáztak koncessziós jogosultság elnyerésére, hiszen ők hosszú évek, évtizedek óta dohánykereskedelemből élnek, ebben a szakmában dolgoznak. Éppen ezért a társaság nem érti, hogy "egyes sajtóorgánumok miért tálalják szenzációként azt a tényt, hogy olyan szakmabeli, magyar kisvállalkozók is nyertek a pályázaton, akik eddig is tevékeny részesei voltak a dohánykereskedelemnek - történetesen éppen a Continental Zrt. munkatársaiként".
"Ugyanakkor a sajtóban megjelent nevekből is világosan látszik, hogy valótlan azt állítani, hogy a Continental Dohányipari Zrt., vagy a hozzá kötődő személyek jelentős befolyással bírnának a leendő trafikosok piacán" - írják. "A "trafiktörvény" semmilyen módon nem kedvez kifejezetten a Continental Dohányipari Zrt-nek, legfeljebb valamelyest enyhíti a magyar termékek versenyhátrányát, amelyek az eltorzított verseny miatt eddig hátrányban voltak a hazai dohánypiacon - közölték.
A cég "természetesnek tartja, hogy a pályázatok nyerteseinek személye közérdeklődésre tart számot", ugyanakkor a sajtónak azt üzeni, hogy hogy "tartózkodniuk kell attól, hogy mindenféle bizonyíték nélküli bejelentésekre hivatkozva alaptalan értesüléseket hozzon nyilvánosságra, mivel a koncessziós pályázatok nyerteseivel kapcsolatos kijelentések nem sérthetnek személyiségi jogot, továbbá nem valósíthatnak meg megalapozatlan állításokat, híreszteléseket sem".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.