Megtalálták Matolcsy álomországát
A Matolcsy György által nemrégiben felvázolt ideális foglalkoztatási és beruházási ráta, valamint a GDP-adatok szintjét némi jóindulattal csak Norvégia, illetve Izland tudja megütni Európában – írta az mfor.hu.
Matolcsy György jegybankelnök múlt héten egy interjúban azt mondta, hogy "addig nem stabil egy gazdaság a 21. században, amíg például 70 százalék alatt van a foglalkoztatási ráta, addig nem stabil egy uniós gazdaság, amíg 20 százalék alatti a beruházási ráta, és addig nem stabil egy közép-kelet-európai gazdaság, amíg a növekedés nem kétszerese a német gazdaság növekedésének, hiszen ilyenkor nincs konvergencia, nincs közeledés a »magterülethez«" – idézte fel az mfor.hu.
A portál ennek apropóján megpróbált annak utánajárni, Európában létezik-e olyan ország, amely ilyen kiemelkedő, magyar viszonylatban rendkívül távoli célt jelentő mutatókkal büszkélkedhet. Ha pedig létezik, akkor melyik az, ami a jegybankelnöknek az etalont jelentheti.
A statisztikai adatok általuk felállított rangsora azt mutatta, hogy ha nem is sok, de van olyan ország Európában, mely a Matolcsy által említett mutatókkal rendelkezik – bár az mfor.hu szerint ehhez az is kell, hogy ne tekintsünk vasszigorral a számokra. Az uniós tagállamok között viszont nem találtak olyat, mely a Matolcsy által említett mindhárom kritériumnak meg tudna felelni.
Norvégia 3,2 százalékos gazdasági növekedést tudott realizálni tavaly 69,2 százalékos foglalkoztatottsági és 19,23 százalékos beruházási ráta mellett. Rajta kívül még Izland lehet a követkendő példája a jegybankelnöknek, mely 75,1 százalékos foglalkoztatás mellett 1,6 százalékos GDP-növekedést produkált tavaly.
Izland a portál szerint egyébként azért is érdekes, mert 2008-ban rendkívül unortodox módszerekkel tették rendbe a gazdálkodásukat, melyek miatt még a mai napig vannak peres ügyeik a hitelezőikkel. Ennek ellenére az adatok alapján úgy tűnik, sikeres volt a nem megszokott módszerekkel lebonyolított válságkezelés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.