Szövevényes, de felderíthető, hogyan működnek, és hogyan szivattyúznak ki dollármilliárdokat a gazdaságokból az offshore cégek és hálózatok – leginkább ezt bizonyítja az az amerikai cikksorozat, aminek közlésébe az atlatszo.hu is beszállt. Itt a második rész.
A washingtoni központú ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists – Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma) vezetésével összeállított újságírócsapat a Wikileaks-táviratoknál is nagyobb adatmennyiséget halmozott fel többezernyi offshore cég viselt dolgairól, hogy több hónapnyi munka végén a nyilvánosság elé tárja e vállalkozások rejtélyes világát.
Az első rész orosz oligarchás és maffiózós fejezete után most Michael Hudson, Stefan Candea és Marina Walker Guevara cikkével folytatódik az OffshoreLeaks-sorozat. Az Átlátszó ezúttal a karibi offshore kapcsolatok világába enged bepillantást, főként a Commonwealth Trust Limited (CTL) nevű Brit Virgin-szigeteki vállalkozásra fókuszálva.
A CTL szakmányban kreálta a gazdasági társaságokat és pénzügyi alapokat a karibi adóparadicsomban, míg nem 2008-ban egy londoni fedezeti alapnál az a gyanú támadt, hogy e cégen keresztül csőbe húzták az egyik ügyfelüket. A City szakembereinek érdeklődésére azonban a CTL nem tudta pontosan megmondani, hogy kik állnak az általa alapított offshore cégek mögött.
A nyomozás során kiderült, hogy a CTL 23 olyan offshore cég létrehozásában vett részt, amelyek nagy valószínűséggel több százmillió dolláros orosz adócsalási ügyletet menedzseltek. A videós illusztrációval és részletesen megírt történetről bővebben itt olvashat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.