Óriási hitelezési programot indít az Eximbank: a legjobb minősítésű kis- és középvállalkozások már két-két és fél százalékos kamatozás mellett is hitelhez jutnának. A hiteleik döntő többségét továbbkínálja majd az a 14 kereskedelmi bank is, melyek képviselőivel szerdán írtak alá együttműködési megállapodást – nyilatkozta a portfolio.hu-nak Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója.
„Az exporttámogatással foglalkozó Eximbank új konstrukció az eddigiektől eltérően szolgáltatásexporthoz és feldolgozott mezőgazdasági termékek kiviteléhez is felhasználható, valamint az exportőrök mellett immár az exportcélú tevékenységet végző beszállítók is hozzájuthatnak ezekhez a hitelekhez – mondta a portfolio.hu gazdasági portálnak adott interjúban Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója abból az alkalomból, hogy szerdán az Eximbank együttműködési megállapodást írt alá 14 kereskedelmi bankkal, melyek a bank hiteleit kínálják tovább.
Az Eximbanknak forráskorlátai sincsenek, döntően annak köszönhetően, hogy az Eximbank sikeresen dollár alapú kötvénykibocsátást hajtott végre, és az az eddig igényelt 400 millió eurós hitelkeret felülről nyitott. Ha többre van szükség, a kereskedelmi bankok több hitelt helyeznének ki, akkor az Eximbank nagyobb likviditás biztosítására is képes. A hiteleket a bankok felé az Eximbank félszázalékos kamattal nyújthatja, melyek legfeljebb 400 bázispontot tehetnek rá. De az árverseny alapján a tapasztalat az, hogy a forrásköltségre a bankok átlagosan 180 bázispontos felárat alkalmaznak: így a legjobb minősítésű kkv-k akár 2,5 százalékos kamattal is hitelhez juthatnak. Az Eximbank azzal számol, hogy az államilag nyújtott kamattámogatás terhe (amire amiatt van szükség, mert az Eximbank a kötvénykibocsátáskor csak magasabb – 5,75 százalék – kamat mellett tudott forrást bevonni) legalább háromszorosan-négyszeresen az adóbevételeken keresztül megtérül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.