Gazdag oroszok fúrták meg a ciprusi szavazást?
Egyes uniós tisztségviselők szerint gazdag oroszok fúrhatták meg a kedd esti ciprusi szavazást, melyen a szigetország képviselői arról szavaztak volna, hogy a bankbetétekre egyszeri illetéket vessenek ki, és az így befolyó 5,8 milliárd eurós összeggel járuljanak hozzá a beígért uniós pénzügyi mentőcsomaghoz.
Egyes uniós tisztségviselők szerint gazdag oroszok fúrhatták meg a kedd esti ciprusi szavazást, melyen a szigetország képviselői arról szavaztak volna, hogy a bankbetétekre egyszeri illetéket vessenek ki, és az így befolyó 5,8 milliárd eurós összeggel járuljanak hozzá a beígért uniós pénzügyi mentőcsomaghoz - írja a business new europe.
Március 18-án elemzők ugyanis biztosak voltak abban, hogy a ciprusi elnök, Nikosz Anasztasziadesz meg tudja szerezni a szükséges parlamenti többséget a javaslat elfogadtatásáról, ám a szavazást előbb elhalasztották hétfőre, majd keddre. Az eredmény pedig az lett, hogy egyetlenegy képviselő sem szavazott igennel a tervezetre.
Egy, a Financial Times-nak nyilatkozó, a ciprusi ügyekre rálátó uniós tisztségviselő szerint nyilvánvalóvá vált, hogy olyan üzleti érdekek is képviselve vannak a ciprusi parlamenten belül, melyek a külföldiek bankbetéteinek érdekeit is szem előtt tartják. Emellett arról is lehetett hallani, hogy vezető ciprusi kormánytisztviselők már 10 napja kiürítették számláikat.
Az is eléggé bizarr esemény volt, hogy a ciprusi pénzügyminiszter moszkvai elutazása előtt állítólag benyújtotta lemondását, ám állítólag azt Anasztasziadesz nem fogadta el, és elküldte Moszkvába pénzt szerezni azzal, hogy majd lemond, ha hazatért.
Németország egyelőre nem mutatkozik rugalmasnak a kérdésben, ez ugyanakkor igencsak visszaüthet. Mégpedig oly módon, hogy a németek ragaszkodnak az orosz betétek megadóztatásához, és ehhez eddig nem törvényes eszközöket is bevetetnének. Ezzel tulajdonképpen a nyugati törvény előtti egyenlőség alapelvei sérülnének, és ha az oroszok egy ennél jobb ajánlattal állnának elő, akkor az minden bizonnyal tovább mérgezné az EU és Oroszország viszonyát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.