Gazdaság hvg.hu 2013. március. 13. 11:06

Barcza a forintgyengülésről: "pánikra nincs semmi ok"

Először tapasztalhatjuk meg, mit csinál a forint, ha nem a kamat tartja mesterséges szinten, hanem a kereslet-kínálat alakítja – mondta az M1 reggeli műsorában Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője.

A piacok reakciójáról és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mozgásteréről Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője mondta el véleményét az M1 reggeli műsorában. A közgazdász a Ma Reggelben hangsúlyozta, bár a forint a napokban negatív irányba mozdult, a gyengülés nyugodt ütemű, és pánikra nincs semmi ok.

Szerda délelőtt a forint euróval szembeni árfolyama átlépte a 307-es szintet. A magyar fizetőeszköz gyengülése a hét eleje óta tart, döntően Matolcsy György jegybankkal kapcsolatos intézkedései, és a kormányzati kommunikáció hajtja felfelé az árfolyamot.

"Most először van alkalmunk megtapasztalni, mit csinál a magyar pénz, ha nem a kamattal próbálják mesterséges szinten tartani, hanem a kereslet-kínálat alakítja, mivel pedig Európában most visszaesés van, az export is visszaesik Magyarországon, így természetszerűleg gyengébb az árfolyam is" – magyarázta az elemző a köztévében.

"Ugyanez játszódott le egyébként Csehországban 2008-2009-ben, csak erre nálunk még nem volt példa, mert magas kamattal mindig eltérítettük az árfolyamot a magas szinttől" – emlékeztetett a szakember. Csehországban akkor az euróövezet lassulásával a korona körülbelül 10 százalékot veszített erejéből, és nagyjából ez történhet most nálunk is, ami a 280-as szintről indulva 308 forint körüli szintet jelenthet. A körülmények is hasonlóak egyébként: az infláció már alacsony (kedden 3 százalék alatti adat jött), az alapkamat lent van, és várhatóan tovább csökken, azaz kezdünk hasonlítani a normálisan működő cseh pénzpiacra, ami alapvetően örömteli – értékelte Barcza.

"Rövid távon persze jobb az erős forint, de a válság során például megtapasztaltuk, hogy ez mennyire visszaüthet" – mondta Barcza, aki fontosabb tényezőnek látja az árfolyam-stabilitást, még ha ez magasabb szinten is valósul meg. A szakember hangsúlyozta: a forint további mozgását továbbra is elsősorban az európai gazdasági helyzet határozza majd meg, mivel pedig innen még mindig nincsenek jó hírek, a recesszió mélyülni látszik, a forintra sem várhat sok jól.

Az elemzők most az év második felére jósolják az európai fellendülést, addig a forint várhatóan a 300-310-es szinten mozoghat majd. Az exportőröknek egyébként ez jó hír, a devizahitelesek pedig a gazdasági növekedés beindulásában és a munkanélküliség csökkenésében bízhatnak – hangsúlyozta a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.