2013. március. 04. 14:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 04. 14:24 Gazdaság

"Kína nem követi más országok modelljét"

Kína politikai reformja során nem fogja más országok mintáját követni - szögezte le a kínai parlament, az Országos Népi Gyűlés (ONGY) kedden kezdődő ülésszakának szóvivője, Fu Jing külügyminiszter-helyettes hétfői tájékoztatóján.

A politikai reform a "kínai sajátosságokkal rendelkező szocializmus" belülről fakadó tökéletesítése és fejlesztése - mondta. "Méltánytalan és hibás dolog azt mondani, hogy a kínai út sehová sem vezet, ha nem követi más országok modelljét" - tette hozzá Fu. Úgy fogalmazott, hogy a kínai reform "átfogó és szisztematikus", az ország már megtalálta a számára megfelelő utat, és azon halad tovább.

A kínai média beszámolói szerint az emberek életkörülményeit befolyásoló kérdések, a korrupció és az élelmiszerbiztonság állnak leginkább az érdeklődés középpontjában a kínai népfront és a parlament éves ülésszakához kapcsolódóan.

Több újság is foglalkozik azzal, hogy az idén nem kíséri a korábbiakhoz hasonló "nagy felhajtás" az üléseket, máris kevesebb az útlezárás, a forgalomkorlátozás, és a jelek szerint külsőségeiben is szerényebb lebonyolítás várható.

A Kínai Népi Tanácskozó Testület tagjait már nem köszöntötték virágcsokrokkal a fővárosban, a takarékosság a papírfelhasználásra is kiterjed - írta például a Global Times című angol nyelvű napilap. Állítólag az így megtakarított összeg eléri a kétmillió jüant (70 millió forint).

A China Daily című, szintén angol nyelvű napilap szerint a közvélemény a korrupció elleni fellépés mellett érdeklődéssel várja, hogyan reagál a törvényhozás a környezetvédelem, az oktatás, az egészségügy és a társadalombiztosítás kérdéseire. A Hszincsing Pao (The Beijing News) nevű pekingi lap úgy véli, a talajszennyeződésnek, az illegális lakásvásárlásoknak és a gyermekek elleni erőszaknak az ülésszak témái között kell szerepelniük.

A hongkongi South China Morning Post című lap szerint várhatóan létrejön egy miniszteri szintű önálló élelmiszer- és gyógyszer-felügyeleti hatóság, és összevonásokkal "szuperminisztériumok" jöhetnek létre, amelyekkel egyszerűsödhet a bürokratikus ügymenet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.