Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára "legalább alelnök" lesz a Magyar Nemzeti Bankban, meg nem erősített értesülésünk szerint.
Az utolsó pillanatig folyik a találgatás a Magyar Nemzeti Bank új elnökének és alelnökének személyéről. Orbán Viktor kormányfő információink szerint holnap reggel, a Kossuth Rádiónak adott szokásos interjújában jelenti be, hogy ki lesz az intézmény vezetője, miután Simor András – mandátumának lejártával – távozik. Eddig a legtöbb információ arra mutatott, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter váltja Simort, van olyan kormányzati információ azonban, mely szerint nem zárható ki, hogy Orbán Viktor meglepetést okoz majd.
Egy a jelöltek személyéről értesült forrás elmondása alapján Pleschinger Gyula, az NGM adóügyekért felelős államtitkára biztosan helyet kap a jegybank vezetésében, „legalább alelnök” lesz. A korábban kiszivárgott információk szerint Matolcsy elnöksége alatt Balog Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyi helyettes államtitkára lett volna az egyik alelnök. Ez Pleschinger alelnöksége esetén sem zárható ki, hiszen a jegybanknak három alelnöke lehet a 2012-ben hatályba lépett jegybanktörvény szerint. Ebből az egyik alelnöki hely jelenleg betöltetlen, a második március 27-én szabadul fel Karvalits Ferenc alelnöki mandátumának lejártával, a harmadik pedig július 3-án, amikor lejár Király Júlia, a másik jelenlegi alelnök megbízatása is.
Békülékeny
Pleschinger Gyula az első Orbán-kormány idején még az OTP Értékpapír Rt.-nek volt a vezérigazgatója. Később volt a Raiffeisen vezérhelyettese is. A második Orbán-kormány idején már volt az Államadósság-kezelő Központ Zrt vezérigazgatója, mielőtt a NGM államtitkára lett. A minisztériumban információink szerint teljes a hírzárlat, maguk az ott dolgozók is csak a sajtóból tájékozódnak. Minisztérium közeli forrásaink szerint nagy a sürgés-forgás, megkezdődött a költözködés. Információink szerint az apparátus nagy része már nagyon várja Matolcsy távozását, és Varga Mihály érkezését. A csütörtöki Heti Válaszban Matolcsy mérleget vont a elmúlt három év gazdaságpolitikájáról, leszögezve, korszakhatárhoz értünk. A publicisztikát akár úgy is lehet olvasni, mint a miniszter búcsúzkodó írását.
Pleschinger Gyula az NGM-ben nem tartozott a Simor András jegybankelnökkel szemben folytatott politikai háború harcosai közé. Egy 2011. decemberi Magyar Nemzet-interjúban is békülékeny hangot ütött meg, úgy fogalmazott: „egy hajóban ülünk az MNB-vel”, és arról beszélt, hogy a jegybanknál nyitottak lehetnek minden olyan megoldásra, „amely az eszköztárukba belefér, és az ország érdekét is szolgálja”. Arról is beszélt, hogy „a bankokkal való megállapodásban is nagy segítségünkre volt az MNB”. Igaz, akkor még úgy becsülte, 2014-re a GDP 64-65 százalékára csökkenhet az adósságráta.
A forrás szerint a jegybanki vezetőváltás utáni teendők közül a legfontosabb a hitelezés élénkítésének jegybanki támogatása, valamint a kéthetes MNB-kötvényeken elszenvedett költségvetési veszteség csökkentése lesz.
Rengeteg bizottság
A Magyar Nemzeti Bank elnökjelöltjét holnap délután két órakor hallgatja meg a parlament gazdasági bizottsága. Arról, hogy a nemzetgazdasági miniszteri poszton is lenne csere, a bizottsági ülések rendjéről szóló értesítések nem adnak támpontot. Bár már a sajtó gyakorlatilag kész ténynek veszi, hogy Simor Andrást Matolcsy György követi a jegybankelnöki poszton, és hogy ennek következtében megürül a miniszteri poszt, arra nem utal még semmi, hogy a parlamentben bizottsági ülést készítenének elő az új nemzetgazdasági miniszterjelölt meghallgatására.
Persze, egy ilyen ülést könnyű hétfőn is összerántani. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy nem egy ülésre van szükség, miután hat bizottságnak kell meghallgatnia Matolcsy utódját, ha végül valóban búcsúzik a miniszteri széktől. Az új miniszterjelöltnek meg kellene jelennie a foglalkoztatási és munkaügyi, a fogyasztóvédelmi, a gazdasági és informatikai, az oktatási, tudományos és kutatási, a sport- és turizmus, valamint a számvevőszéki és költségvetési bizottság előtt. Ezek egyike sem tervezi egyelőre ebben az ügyben ülés összehívását. Amikor megtörtént a második Orbán-kormány első minisztercseréje, akkor a bejelentéshez képest a negyedik napon volt a miniszteri meghallgatás: Balog Zoltánt május 3-án jelölte miniszterré Orbán Viktor, a bizottsági meghallgatása csak 7-én kezdődött.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.