2013. február. 25. 15:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 25. 16:43 Gazdaság

A devizahitelek forintosítását javasolhatja a pénzügyi biztos

A pénzügyi ombudsman által kezdeményezett tárgyalások a devizahitelesek gondjainak megoldásáról szerdán kezdődhetnek.

Szerdán tíz órakor a Nemzetgazdasági Minisztériumban ülnek össze a civilek, a bankszövetség és a kormány delegáltjai. Doubravszky György pénzügyi ombudsman mellett Boros Imre és Varga István képviseli a civileket, a bankszövetség három képviselőt küld, az állam nevében pedig az NGM, a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) és az Állami Számvevőszék 1-1 szakembere tárgyal majd – írja Az én pénzem pénzügyi portál.

Banki szakértők szerint a devizahitelek törlesztőrészletei most érték el azt a szintet, ami a forintban való eladósodás esetén lenne. Ez egy nagyon jó kiszállási pont lehetne – véli Doubravszky György, pénzügyi biztos. A bankoknak át kellene számolniuk a hitelszerződéseket úgy, mintha a kölcsönt forintban vette volna fel az adós. Ezt követően ügyfelük maga dönthetné el, hogy az átalakított vagy az eredeti hitelszerződést folytatja-e.

A kormány a háromoldalú tárgyalásokon moderátorként venne majd részt. Egyelőre elég nehéz elképzelni, hogy mindenféle kormányzati nyomás nélkül a bankok önként beleegyeznének, hogy a tőketartozásnál az árfolyamváltozás minden hatásától eltekintsenek. Boros Imre közgazdász úgy gondolja, a megoldás egyfajta közös teherviselés lenne a bankok, az ügyfelek és a kormány között. A párbeszéd során ki kell derülnie a devizahitelek valóságos természetének, hiszen ezeket az ügyfél soha nem devizában kapta meg. Az már most látszik, hogy aligha marad ártatlan megfigyelő az állam. A pénzügyi ombudsmannak a kilakoltatási moratórium meghosszabbítására tett javaslatát a nemzetgazdasági tárca támogatja. Korábban jól látszott, hogy a bankok főként azért rettegnek az ilyen moratóriumtól, mert az jelentősen rontja a fizetési hajlandóságot.

Doubravszky azt is kifejtette, hogy nincs igazi verseny a bankszektorban, és mivel a hitelintézetek elkényelmesedtek, védtelenek lesznek egy olyan innovatív kezdeményezéssel szemben, mint a Webbank.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.