Gazdaság hvg.hu 2013. január. 29. 08:33

Rákkeltők a Levi's, a Zara és a Calvin Klein ruhái?

A Greenpeace International vizsgálata veszélyes anyagokat talált több vezető divatcég Magyarországon vásárolt ruhájában. A vegyi anyagok hormonzavarokat okoznak, és rákkeltő anyagokká bomlanak, a gyártók 2020-ig vállaltak drasztikus váltást.

A Greenpeace aktivistái összesen 141 ruhadarabot vásároltak és vizsgáltattak be a világ 27 országában. Ebből négy terméket Magyarországon vettek górcső alá. A ruhák többségét "fast fashion" üzletből szerezték - e kifejezés azt jelzi, hogy ezek a boltok a lehetséges minimumra szorítják le a legújabb divatot követő ruhadarabok gyártásához szükséges időtartamot.

A nemzetközi környezetvédő szervezet erről készült jelentése szerint 20 divatmárka (köztük az Armani, a Levi's és a Calvin Klein) ruháiban veszélyes vegyi anyagot találtak, a Zara termékeiben viszont hormonzavart előidéző és rákot is okozó veszélyes vegyi anyagokat mutattak ki.

A Greenpeace vizsgálatán a Zara is fennakadt
AP / Sang Tan

A penzcentrum.hu által közölt összefoglalóban az áll, hogy a vizsgált ruhák kétharmada fennakadt a szűrőn; a leggyakoribb előfordulású, kifogásolt vegyületek az ún. nonil-fenol-etoxilátok (NEP), melyek nagy koncentrációban a hormonrendszert károsítják. A vizsgálatok a legmagasabb koncentrációjú NEP-vegyületeket a Zara, Metersbonwe, Levi's, C&A, Mango, Calvin Klein, Jack&Jones és a Marks&Spencer ruháiban mérték, de négy ruhában találtak nagy koncentrációjú ftalátokat (nehezen lebomló lágyítóanyagok), sőt kettőben az azofestékekhez használt rákkeltő aminok nyomaira bukkantak.

Itthon: négyből három

A Greenpeace vizsgálata a Magyarországon vásárolt négy termék közül a C&A pólón kis mennyiségű NEP-et és ftalátokat talált, ez utóbbit a Diesel pólóban is kimutatta. A Zara Pakisztánból származó gyermek farmerje viszont egyszerre tartalmazott hormonkárosító és festékekből származó rákkeltő anyagokat. (A negyedik termék, a H&M fehérneműje problémamentesen jutott át a szűrőkön.)

Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője a pénzügyi portálnak nyilatkozott, szerinte az az általános probléma, hogy a nagy ruházati cégek olyan országokban (Pakisztán, Banglades, Fülöp-szigetek stb.) gyártják termékeiket, ahol az európainál jóval megengedőbbek a környezetvédelmi előírások. De problámát jelent az is, hogy a ruhadarabokban egyébként engedélyezett, látszatra kis mennyiségben előforduló NPE-vegyületek azáltal, hogy évente a Földön mintegy 80 milliárd ruhadarabot állítanak elő, és dobnak ki végül a kukába, összességében nagy mennyiségben halmozódnak fel a világban.

A Divatos és toxikus című tanulmány és a Greenpeace kampánya már több gyártót is váltásra késztetett. A Zara tavaly decemberben vállalta, hogy 2020-ig kivonja ruháiból és a teljes gyártási folyamatból az összes veszélyes vegyi anyagot. Hasonló vállalást jelentett be a Levi's, majd a Nike, a Puma, az Adidas, a H&M, a C&A, a Marks&Spencer, a Benetton, és a Victoria's Secret is.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.