2-300 fővel bővítene a Tata Magyarországon
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a kormány és a Tata Consultancy Services Magyarországi Fióktelepe (TCS), a megállapodást Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár és Dinesh P. Thampi elnökhelyettes, a Tata budapesti szolgáltatóközpontjának igazgatója írta alá hétfőn Budapesten.
Aláírták a kormány és a Tata stratégiai együttműködési megállapodását. Szijjártó Péter szerint ez a megállapodás bizonyítja, hogy Magyarország 21. századi mércével mérve is versenyképes ország. A versenyképesség fenntartásához folyamatos megújulásra, innovációra van szükség, ehhez pedig a TCS-sel kötött megállapodás is hozzájárul - tette hozzá.
Dinesh P. Thampi az aláírás előtt elmondta: mindent megtesznek annak érdekében, hogy növekedési terveiket itt Magyarországon tudják megvalósítani, és 200-300 munkavállalóval szeretnék bővíteni jelenlegi, 900 fős itteni létszámukat. Az igazgató ismertette, hogy a Tata Consultancy Services-t 45 éve alapították Indiában informatikai szolgáltatások és tanácsadás nyújtására. Mára 55 országban 230 ezer embernek ad munkát a TCS, és több mint 1000 cég veszi igénybe szolgáltatásait - fűzte hozzá.
A cég Magyarországon 12 éve nyújt szolgáltatást Globális Szolgáltatóközpontján keresztül. Jelenleg több mint 900 munkavállalót foglalkoztat; az itt dolgozók többsége több nyelvet beszélő, felsőfokú végzettséggel rendelkező mérnök, közgazdász vagy informatikus - ismertette a szolgáltatóközpont igazgatója. Dinesh P. Thampi elmondta: a Tata globális egyetemi kapcsolatok programját Magyarországra is kiterjesztik, és oktatási ösztöndíj lehetőségeiket a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók számára is elérhetővé teszik, mivel a kilábalás kulcsa a jól képzett munkaerő.
A stratégiai együttműködési szerződés az igazgató szerint azt jelképezi, hogy a Tatának és a magyar kormánynak vannak közös céljai, és ezek elérése érdekében közös lépéseket tesznek. Dinesh P. Thampi hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem "taktikai megálló" a Tata Consultancy Services számára, hanem hosszú távú stratégiai céljainak fontos mérföldköve.
Szijjártó Péter az aláírás előtt kiemelte: bár Magyarország nem tagja az eurózónának, a törékeny nemzetközi gazdasági helyzet Magyarországra is hatással van, mivel az export jelentős hányada az Európai Unióba irányul. Ahhoz, hogy a válság után Magyarország a lehető legjobb pozícióból startolhasson, meg kellett érteni, hogy a világban zajlik egy speciális, szövetségkötési verseny. Magyarországon ezért indította a keleti nyitást, amelynek keretében szövetségkötésre törekszik a jó gazdasági teljesítményt nyújtó, egyre erősödő országokkal és az innen érkező vállalatokkal. A TCS-sel való megállapodás a keleti nyitás egyik biztos jele - emelte ki Szijjártó Péter. Hangsúlyozta, hogy ha Magyarország nem lenne 21. századi mércével mérve is versenyképes ország, akkor a világ 10 vezető IT tanácsadó cégének egyikeként a Tata nem magyar informatikai szakemberekkel, szoftverfejlesztő mérnökökkel dolgozna, és nem alkalmazna itt 900 embert, és tervezne létrehozni újabb, magas hozzáadott értékű munkahelyeket.
Szijjártó Péter szerint megtiszteltetés, hogy a Tata globális szolgáltatóközpontja Magyarországon van, mert ezáltal a hazai tudást, a magyar szakemberek felkészültségét és szakértelmét közvetlenül csatornázza be a világgazdaság folyamataiba. A Tata magyarországi tevékenysége a tudásalapú szolgáltatásexportot jelenti, ezzel pedig egy olyan iparág honosodott meg Magyarországon, amely a magyar gazdaság szempontjából az egyik legértékesebb, hiszen a legmagasabb hozzáadott értéket tudja megjeleníteni - mondta az államtitkár.
A Tata komoly keresletet jelenít meg a magyar munkaerő-piacon a magasan képzett munkaerő iránt, ennek a kihívásnak pedig szeretne megfelelni a kormány. A kabinet ezért döntött úgy, hogy átszervezi és megújítja azokat a nagy rendszereket, amelyek egy országot a legalapvetőbben határoznak meg.
Szijjártó Péter példaként említette a felsőoktatás átalakítását, amelynek keretében nagyobb hangsúly került a mérnök-, informatikus és természettudományos képzésekre, hogy az ilyen, magasan kvalifikált munkaerőt kereső cégek is hosszú távra tudjanak tervezni Magyarországon.
A magyar kormány eddig a Coca-Colával, a Richter Gedeon Nyrt.-vel, az Alcoa-Köfém Kft.-vel, a Daimler AG-vel, a Magyar Suzuki Zrt.-vel, a Hankook Tire Kft.-vel, a Microsoft Magyarország Kft.-vel, a GE Hungary Kft.-vel, a Stadler Trains Magyarország Vasúti Szolgáltató Kft.-vel, a Tesco-Global Áruházak Zrt.-vel és az IBM Magyarország Kft.-vel kötött stratégiai együttműködési megállapodást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.