Obama: "Nem vagyunk kéregető nemzet"
Az adósságplafon emelése nem újabb kiadások jóváhagyását jelenti, hanem csak megteremti a lehetőségét annak, hogy az állam kifizesse azokat a számlákat, amelyeket a kongresszus egyszer már jóváhagyott - érvelt az amerikai elnök hétfői beszédében. Az elnök a fegyvertartás szigorítását is kilátásba helyezte.
Az amerikai és a világgazdaság számára egyaránt katasztrofális következményekkel járna, így felelőtlenség lenne, ha a kongresszus nem hagyná jóvá az adósságplafon emelését - mondta hétfőn Washingtonban Barack Obama.
Az amerikai elnök szerint az adósságplafon emelésének két módja lehet: a kongresszus magára vállalja annak felelősségét, vagy az elnököt bízza meg azzal, amit ő örömmel vállalna. Mint mondta, az adósságplafon emelése nem újabb kiadások jóváhagyását jelenti, hanem csak megteremti a lehetőségét annak, hogy az állam kifizesse azokat a számlákat, amelyeket a kongresszus egyszer már jóváhagyott.
"Nem vagyunk kéregető nemzet" - szögezte le az elnök. Ezzel egyebek között arra utalt, hogy az Egyesült Államok képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek és kizárólag a tavalyi, hasonló adósságplafon-emelési válság miatt veszítette el az ország az AAA kategóriájú hitelminősítését.
"A republikánusok nem fognak váltságdíjat szedni azért cserébe, hogy nem teszik tönkre az amerikai gazdaságot" - hangoztatta elszántságát az elnök, aki szerint az ellenzéki párt "felelőtlensége" újabb válságba taszíthatja az országot. A képviselőházban többségben lévő republikánusok a kormányzati kiadások további csökkentését támasztották az adósságplafon megemelésének feltételéül.
"Bízom benne, hogy a józan ész felülkerekedik" - mondta Obama az első elnöki ciklusát lezáró fehér házi sajtóértekezletén.
Az Egyesült Államok technikailag december végén érte volna el az adósságplafont, ha a pénzügyminisztérium nem vezetett volna be rendkívüli intézkedéseket. A tárca manőverezési lehetőségei ugyanakkor valamikor február 15. és március 1. között kimerülnek.
Aki kíváncsi Obama hétfői beszédének szó szerinti leiratára, itt elolvashatja.
Szigorítaná a fegyvertartást
Obama rendeletek kihirdetését helyezte kilátásba a fegyvertartás szabályainak megszigorítása érdekében. "Biztos vagyok benne, hogy ezen lépések némelyike nem igényel törvénykezést és belül van az elnöki hatáskörömön" - jelentette ki Obama.
Az elnök hangoztatta, amennyiben lehetősége nyílik arra, hogy lépést tegyen a fegyveres erőszak lehetőségének csökkentésére, akkor azt meg fogja tenni.
Obama utalt rá, hogy Joe Biden alelnök a múlt héten konzultációkat folytatott a fegyvertartási vitában érintett érdekcsoportokkal, ez alapján javaslatokat dolgoz ki számára. Az elnök kijelentette, hogy még a héten ismertetni fogja, pontosan mit fog kezdeményezni az ügyben. Rámutatott, hogy a meghozandó döntések egy része a törvényhozás, egy másik része pedig a végrehajtó hatalom részéről kíván meg intézkedéseket.
A fegyvertartási szabályok szigorítását célzó kormányzati erőfeszítéseket a december 14-i newtowni vérengzés indította el. A connecticuti településen egy ámokfutó 26 emberrel - majd magával is - végzett. Az áldozatok közül 20 kisiskolás volt. A vérengzést követően Obama elnök Biden alelnököt bízta meg annak a munkacsoportnak a vezetésével, amelynek a szigorításra vonatkozó ajánlások kidolgozása a feladata.
Az alelnök várhatóan kedden terjeszti az elnök elé javaslatait. Annyi kiszivárgott, hogy munkacsoportja valószínűleg indítványozni fogja a fegyvervásárlók előéletének átfogó vizsgálatát, valamint a félautomata lőfegyverek és a nagykapacitású tölténytárak betiltását.
A fegyvertartás kilátásba helyezett szigorításának hatására fegyvervásárlási láz tört ki Amerikában, és az elmúlt hónapban elérte a százezres nagyságrendet a fegyverlobbi fő erejének számító Nemzeti Lőfegyver Szövetség (NRA) új tagjainak száma.
Az NRA a múlt hét végén, röviddel azután, hogy képviselői találkoztak Joe Bidennel, közleményben szögezte le, hogy ellenez mindenféle új szabályozást. A szövetség elnöke a hét végén a CNN-nek kijelentette: a félautomata fegyverek 2004-ben lejárt tilalmának visszaállítására irányuló kezdeményezés előreláthatóan nem kapja meg a szükséges támogatást a kongresszusban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.