Matolcsyék diktálják az alapkamatot a Nomura szerint
A monetáris tanács kamatcsökkentés-sorozatát a külső tagok hajtják végre, akik közül hármat a Nemzetgazdasági Minisztériumból irányítanak - közölte a Világgazdaság szerint Peter Attard Montalto, a Nomura stratégája. Simor András MNB-elnök csütörtökön azt mondta, a monetáris tanácsnak jól meg kell fontolnia decemberben a kamatdöntést.
Az MNB keddi kamatvágása a nem működő hitelcsatorna és a magas devizaadósság miatt csak minimális pozitív hatást gyakorol a magyar gazdaságra - idézte a VG a Nomura szakértőjét. Montalto szerint az alacsonyabb kamatok ugyanakkor segíthetik a kormány azon törekvéseit, hogy egy állami tulajdonú bankszektor révén olcsó hitelekkel támogassa a gazdaságot.
A monetáris tanácsnak jól meg kell fontolnia decemberben a kamatdöntést, mivel az új inflációs jelentés számos új információval szolgál majd - mondta az MNB-elnök csütörtökön. Simor András egy külföldi újságírókat tömörítő egyesület által szervezett eseményen úgy fogalmazott, a decemberi ülés különösen fontos lesz, mivel az MNB stábja által készített inflációs jelentést is áttekinti majd a tanács.
"Ezért valószínűleg egy nagy lélegzetvételre van szükség a döntéshozatal előtt, hiszen sok információ lesz az asztalon."
Az MNB monetáris tanács kedden - egymást követő negyedik alkalommal - 25 bázispontos kamatdöntésről döntött. A jegybanki alapkamat így július óta 7 százalékról 6 százalékra mérséklődött.
Simor András a kamatdöntő ülést követően tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a monetáris tanács ezúttal is szűk többséggel döntött az alapkamat csökkentése mellett. Ez - az előző hónapok szóhasználatával és a megismert jegyzőkönyvekkel egybevetve - azt jelzi, hogy a monetáris tanács belső tagjai, így Simor András elnök és két alelnöke a kamat tartására, míg a külső tagok a kamatszint mérséklésére szavaztak.
Londoni elemzők szerint a monetáris tanács az elkövetkező hónapokban tovább folytathatja a kamatcsökkentési ciklust. A Morgan Stanley szakértői szerint a folyamat csak "félúton" jár és a magyar jegybanki alapkamat jövő nyárra valószínűleg 5,00 százalékig csökken a mostani 6,00 százalékról.
William Jackson, a Capital Economics elemzője ugyanakkor úgy látja: jóllehet a következő hónapokban lehet még néhány MNB-kamatcsökkentés, ezeket később - az euróövezeti válság mélyülése miatt - várhatóan vissza kell majd fordítani. A Capital Economics mindent egybevetve azt valószínűsíti, hogy az MNB-alapkamat 2013 végén ismét a mostani 6,00 százalékon lesz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.