2012. november. 29. 07:25 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 29. 06:07 Gazdaság

Dunaferr: nem akarja eladni tulajdonrészét a orosz bank

Az orosz-magyar kapcsolatokban érzékeny kérdéssé válhat a dunaújvárosi vasmű jövője. A korábbi sajtóhírekkel ellentétben ugyanis valószínűleg nem áll nemzetközi befektető a kormánynak az ISD Dunaferr Zrt. "megmentését" célzó szándékai mögött - írta a Napi Gazdaság minisztériumi forrásokra hivatkozva.

A kabinet az ISD Dunaferr mögött álló fő tulajdonos orosz Vnyesekonombanknál lobbizna annak érdekében, hogy adja el tulajdonrészét, egyelőre azonban úgy tudni, hogy az oroszoknak nincs ilyen szándékuk - olvasható a lap csütörtöki számában.

A magyar kormány eredetileg közvetítő szerepre vállalkozott a potenciális új vevő - a lap információi szerint a vasmű iránt jó pár éve érdeklődő, ám rendre az orosz kormányhoz irányított dél-koreai Posco - és az orosz fél között. Most azonban úgy tűnik, hogy a külföldi tőkebevonás "blöffje" csak az állami tulajdonszerzés elfedését szolgálta - áll a cikkben.

Arról megoszlanak a vélemények, hogy az acélpiac jelenlegi helyzetében mit kezdhetne az állam a csoportszinten több mint hétezer embert foglalkoztató vállalattal. A lap úgy véli, a felszámolás alatt álló Malév Zrt. Vnyesekonombank felé fennálló 120 millió euró (mai értéken mintegy 34 milliárd forint) adóssága eszköz lehet a magyar kormány kezében. 

A cégbírósági adatok szerint a vállalat tavalyi árbevétele 300,6 milliárd forint volt, az előző évinél 42 milliárddal több, üzemi vesztesége azonban a 2010. évi 1,7 milliárdról 4,7 milliárd forintra, mérleg szerinti vesztesége pedig 8,5 milliárdról 20,4 milliárd forintra nőtt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.