2012. november. 12. 19:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. november. 12. 17:57 Gazdaság

Kurdisztánba megy az összes olajcég

A világ legnagyobb olajcége, az amerikai ExxonMobil a központi iraki területek helyett inkább az ország autonóm tartományában, Kurdisztánban fektet be. A lépéssel komolyan kiváltották Bagdad ellenszenvét. Az iraki kormány nem nézi jó szemmel a külföldi olajcégek kurdisztáni ténykedését.

Az amerikai ExxonMobil olajcég is inkább Irak északi autonóm tartományába, Kurdisztánba készül, eladja a központi iraki területeken lévő részesedését - írja az EnergiaInfó. A bagdadi kormány rendkívül szúrós szemmel figyeli az eseményeket, mivel az északi országrész egyre jobban pénzügyileg is függetlenedik a központtól, ami megkérdőjelezheti az állam egységét.

Az ExxonMobil 50 milliárd dollárt szeretne kapni a Nyugat-Kvarna mezőben található részesedéséért, a kérők között szerepel a Lukoil, a BP, Shell, CNPC és az ENI is. Faisal Abdullah, az energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettes Husszain Sahrisztáni szóvivője szerint a jövőbeli vásárlónak rendelkeznie kell a "szuper-óriás" olajmező fejlesztéséhez szükséges pénzügyi és technológiai háttérrel.

A Nyugat-Kvarna fejlesztése kulcsfontosságú Irak számára, mivel 2015-re a mostani napi 3,4 millió hordóról 5-6 millióra szeretné növelni az ország olajkitermelését. Ezzel párhuzamosan az iraki kormány felszólította az orosz Gazpromnyeftyet, hogy fejezze be kurdisztáni működését. A gázvállalat olajipari ágának a Kurdisztán területén fekvő Badra olajmezőben van érdekeltsége, amit augusztusban szerzett meg. Előtte az ExxonMobil és a francia Total is kötött hasonló üzletet, ezek pedig Bagdad nemtetszését váltották ki.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.