Gazdaság hvg.hu 2012. november. 10. 14:38

Hagyni kellene a benzinárakat elszabadulni

A piacok nem mindig működnek rendesen, ezt a Sandy hurrikán utózöngéi is mutatják. New York kormánya egy látványosan nem hatékony módszert választott a kialakult üzemanyaghiány kezelésére. Az igazán hatékony eszköz az lenne, ha a cégek megemelnék az áraikat.

New York államban a Sandy hurrikán utózöngéi közé tartozik, hogy üzemenyaghiány alakult ki, melyet úgy próbálnak kezelni, hogy páros napokon a páros rendszámú autók, páratlanokon pedig a páratlan rendszámúak mehetnek tankolni. Ez nem egy hatékony módja a szűkös üzemanyag elosztásának, de senki nem mer árat emelni - írja a Guruló Hordó blog.

Az állam kormánya egy látványosan nem hatékony módszert választott az üzemanyaghiány kezelésére. Az igazán hatékony eszköz az lehetne, ha az olajcégek megemelnék áraikat. Ez kiszelektálná azokat, akik tényleg hajlandóak áldozni arra, hogy megtankolják gépjárműveiket. Eközben pedig a kínálat is megemelkedne, akár olyan módon, hogy a magánembereknek kannákban is érdemes lenne üzemanyagot fuvarozniuk, hogy azt haszonnal eladják.

Sandy hatalmas pusztítást végzett az Egyesült Államokban
CBSNews.com

A legtöbb állampolgár ugyanakkor ezt nem tartaná fairnek, mellesleg az olajcégek reputációja is romlana, veszteségük nagyobb lenne, mint rövid távú nyereségük. Az olajcégek most gyakorlatilag kartellt alkotnak az áremelkedés ellen.

Egy másik tanulság az, hogy nem valószínű az üzemanyagok árának megemlése az Egyesült Államokban. Politikailag rendkívül nehéz növelni az üzemanyagárak adótartalmát, bármennyire is ez lehetne egy megoldás az amerikai költségvetés helyzetének rendezésére. Harmadikként pedig még azt is megjegyezhetjük, hogy nyilvánvalóvá vált, az ellátási infrastruktúra sebezhető, és fel kell készülni arra, hogy a globális klímaváltozással hasonló esetek egyre sűrűbben fordulhatnak elő.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.