2012. november. 01. 09:40 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 01. 09:37 Gazdaság

Tilos mától a shortolás

Életbe lépett a shortolásra vonatkozó szigorúbb uniós szabályozás az állampapírokra és CDS csereügyletekre.

November elsejével életbe léptek azok az uniós szabályok, amelyek szigorúbb feltételeket szabnak a szabályozott piacokon bevezetett részvények és állampapírok shortolására, illetve a szuverén csőd elleni biztosítási csereügyletek (CDS) kereskedésére.

Az Európai Bizottság által júliusban elfogadott, az Európai Parlament által megszavazott szabályozás Magyarországon is érvényes, alkalmazását a Pénzügyi Szervezetek Állam Felügyelete biztosítja.

A CDS olyan származtatott pénzpiaci termék, amely egyfajta biztosítási ügyletként értelmezhető. Az ügylet árfolyama azt jelzi, hogy mennyibe kerül 10 millió euró értékpapír - jellemzően kötvény - biztosítása csőd ellen. A CDS ügyletek fontos eszközei a pénzintézetek kockázatkezelési tevékenységének.

A short olyan piaci pozíció, ahol árfolyamesésre játszva az eladó ígéretet tesz egy értékpapír későbbi időpontban történő visszavásárlására. A pőre, vagy más néven meztelen shortolás az a spekulatív piaci eljárás, amikor a short üzlet megkötésekor az eladó nem rendelkezik az ügylet tárgyát képező értékpapírral. Kereskedők jellemzően akkor vesznek fel pőre short pozíciót, ha lényeges árfolyamesésre számítanak.

Az uniós szinten bevezetett új szabályozás értelmében tilosak bizonyos pőre short ügyletek.

Tilos lesz ezen kívül a szuverén adósság nettó shortolása, azaz CDS ügyleteket csak addig a mértékig lehet kötni, hogy az fedezze az állampapírhányadban, illetve származékosan más értékpapírokban lévő kockázatokat. Az új szabályozás részletes módszertant dolgoz ki a nettó pozíciók kiszámítására.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.