Az Északi Áramlat harmadik és negyedik ágát Észtországon keresztül építené a konzorcium, mert arra olcsóbb lenne, mint az első két ág nyomvonalán. Az észt védelmi miniszter szerint aggályos az oroszokat ismét beengedni, kérvénnyel fordult a kormányhoz.
Az energiainfo friss posztja szerint az észt védelmi miniszter, Urmas Reinsalu azt kérte a kormánytól, hogy az ne engedélyezze, hogy az Északi Áramlat harmadik és negyedik ága az országukon haladjon keresztül. A külügyminiszternek írt levél azt követően született, hogy egy hónapja a gázvezetéket építő német-orosz konzorcium engedélyt kért az Észtországhoz tartozó tengerfenék tanulmányozására.
Hasonló kérést öt éve már visszautasított a balti oszág, akkor környezetvédelmi és biztonsági okokra hivatkozva. Az energiainfo azt írja: Oroszország azért próbálkozik újból az észt vizeken építkezni, mert jóval olcsóbb megoldás lenne, mint a Finnország fennhatóságához tartozó, sziklás mederben lefektetni a két új vezetéket az első kettő mellé.
Az Északi Áramlat két újvezetékével megduplázódna a Gazprom gázexport kapacitása Németoszág felé, és akár évi 110 milliárd köbmétert is eladhatna a négy vezetéken keresztül. Az észt érintettségben most a szűk keresztmetszetet az jelenti, hogy Moszkva fenntartaná magának akár a katonai beavatkozási jogát is abban az esetben, ha úgy látja, hogy bármelyik vezetéke veszélybe került, márpedig ez a konzervatívabb észt politikai vezetők számára aggályos.
Németország az Európai Unióban gyakorolt befolyása révén biztosíthatná az Észtországba tervezett LNG-fogadóállomás támogatását, így megnyerve Tallinn bizalmát. Észtország a szintén a Berlin által nagymértékben irányított eurózóna legkisebb tagja, ez a másik ütőkártya Németország kezében abban a játszmában, amelyben szeretné az észt vezetést tárgyalóasztalhoz ültetni. Emellett Oroszország harmadik legnagyobb üzleti partnere Észtországnak, amely nem feltétlenül ragaszkodik a gazdaságilag jó ideje hanyatló Unióval való újabb üzleti kapcsolatok kialakításának.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.