Elemzők: még jövőre sem várható fellendülés az ipari termelésben
Elemzők szerint a következő hónapokban stagnálhat az ipari termelés, fellendülés azonban még jövőre sem várható, mivel a fő exportpiacokon és világszerte is lassul a gazdasági növekedés. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint kedvező, hogy a meglévő feldolgozóipari rendelésállomány augusztusban 13,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi szintet, a szakértők ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy az új megrendelések állománya csökkent.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölte, hogy augusztusban 0,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index pedig 1,4 százalékos növekedést jelez. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelés augusztusban 2,6 százalékkal emelkedett. Az év első nyolc hónapjában 0,4 százalékkal alacsonyabb volt az ipari kibocsátás, mint az előző év azonos időszakában.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a KSH adataihoz fűzött értékelésében kiemeli: kedvező, hogy a feldolgozóipar összes rendelésállománya 13,2 százalékkal meghaladta a tavaly augusztusit.
A jelentősebb alágak közül a járműgyártás kibocsátása 2,8 százalékkal bővült, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása pedig 1,2 százalékkal növekedett. A legnagyobb mértékben a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártás 15,3 százalékos csökkenése nyomta rá bélyegét a teljes ipari termelés alakulására – tették hozzá.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint az adatokból továbbra is az látszik, hogy az ipar gyengélkedik, hiszen az első nyolc hónap kibocsátása alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Ennek oka, hogy a fő exportpiacokon, elsősorban Németországban, de a világban is lassult a növekedés dinamikája. A belföldi értékesítésre pedig a jól ismert problémák hatnak: a gyenge kereslet és a beruházások csökkenése – magyarázta.
Az elemző szerint a következő hónapokban valamivel jobb teljesítmény, legfeljebb stabilizálódás, de ezzel együtt sem számít sem idén, sem jövőre az ipari termelés jelentős dinamizálódására. Támaszt nyújthat az autógyártás az újonnan belépő kapacitások révén, de az összes többi szegmensben borúsak a kilátások, amit a rendelésállományok alakulása is alátámaszt - mondta. Hozzátette, hogy a kilátások szempontjából releváns új megrendelések csökkentek az egy évvel korábbihoz hasonlítva, és ezek az adatok egyértelműen jelzik, hogy Nyugat-Európában is gyengül a konjunktúra.
A CIB Bank előrejelzése szerint az ipari termelés az idén 3,1 százalékkal, jövőre 6,3 százalékkal emelkedik.
Az ipar teljesítménye hullámzó az utóbbi hónapokban, augusztusban például az előző hónaphoz képest növekedés volt, az egy évvel ezelőtti teljesítményhez képest viszont visszaesés - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a feldolgozóiparon belül átrendeződés figyelhető meg. Az autóipar súlya már 21 százalék fölötti, az elektronikai iparban viszont folytatódik a tavalyi év második negyedévében megkezdődött visszaesés.
Bár a folyamatok ellentmondásosak, az élelmiszeripar összességében növekedett, ami Török Zoltán szerint azért is fontos, mert az ágazatban magas a foglalkoztatottak száma.
A további kilátásokkal kapcsolatban a szakember azt mondta: nem várható, hogy a külső környezet javulna az idei év hátralévő részében, inkább érezhető romlására lehet számítani. Török Zoltán ennek ellenére úgy látja, hogy a magyar ipar teljesítménye szinten marad, az autóiparban van annyi új kapacitás, ami ellensúlyozni tudja a kedvezőtlen folyamatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.