Forróság, vihar, jég és tűz tizedelte idén a mezőgazdaságot
Az összes mezőgazdasági kár döntő többségéért a jégverés a felelős, közel 600 milliós kárt okozva a gazdálkodóknak, ezt a különböző tüzek által okozott pusztítás követi, amelyekre összesen mintegy 116 milliót fizetett a Generali Biztosító.
2012-ben is a kiszámíthatatlan időjárás, a jégesők, a viharok és az aszály okozták a legtöbb gondot a magyar mezőgazdaságban. Volt, ahol a tűz és a fagy tört okozott gondot az ágazatból élőknek - írta szerdai közleményében a Generali Biztosító.
A cég októberig több mint 1300 mezőgazdasági kárbejelentést regisztrált, a becsült kárösszeg meghaladja a 930 millió forintot. Magyarországon ma a nagyságrendileg 5 millió hektáros termőföldterület kevesebb, mint felére kötnek biztosítást, pedig évente közel 130 milliárd forintos kár éri a mezőgazdaságot.
Az összes mezőgazdasági kár döntő többségéért a jégverés a felelős, közel 600 milliós kárt okozva a gazdálkodóknak, ezt a különböző tüzek által okozott pusztítás követi, amelyekre összesen mintegy 116 milliót fizetett a biztosító. A listán a harmadik helyen a vihar által okozott károk következnek nagyságrendileg 82 millió forint értékben, de meg kell említeni a tavaszi és a téli fagyokat is, amelyekre közel 35 millió forintot fizetett a biztosító.
Az egész nyáron sújtó aszálykárokra több tízmillió forintot fizetett a Generali annak ellenére, hogy erre a veszélynemre csak ettől az évtől lehet biztosítást kötni és a Generalinál csupán 163 ügyfél élt ezzel a lehetőséggel.
A Generali kockázatbecslése alapján a mezőgazdaság szempontjából a legveszélyeztetettebb régió Zala, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok megye, míg kisebb a kockázat a Dunántúl nagy részén, valamint Tolna és Somogy megyében.
A Generali 2010-ben több mint kétmilliárd, a tavalyi évben pedig közel 900 millió forintot fizetett ki mezőgazdasági károkra, amelyek közül a leggyakoribb a jégverés volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.