Kupizáson bukott le az árkartell
Botrány rázta meg a német vasútipart: kiderül, hogy az acél- és síngyártó cégek éveken át törvénytelenül egyeztették az áraikat. Ha az üzlet megköttetett, az üzlettársak együtt mentek a bordélyházba. Ezen buktak le - jelentette a német hírügynökség a Handelsblatt nyomán.
Éveken át hamis bizonylatokkal fedezte üzlettársai bordélylátogatásait az a német ügyvezető, akit 2010 májusában bocsátott el a Voestalpine Kloeckner vasúti síngyártó cég. A német Haldelsblatt cikkére reagálva a vállalat szóvivője elmondta, a korábbi ügyvezető 2005 és 2009 között 35 látogatás alkalmával több, mint 70 ezer eurót hagyott Berlin egyik legelőkelőbb vöröslámpás házában.
Az osztrák tulajdonú Voestalpine tagja volt az úgynevezett sínkartellnek, melyben több acélgyártó is szerepelt. Jelenleg eljárás folyik a cégek ellen, mert állítólag éveken át illegálisan a piaci áraknál magasabb árakban egyeztek meg, és azt kínáltak tovább a vasutaknak. A pluszbevételből pedig visszakaptak.
Mint kiderült, a bordélylátogatás az üzletmenet része volt. Miután tárgyaltak az árakról, az üzletfelek együtt mentek szórakozni Berlin vörös lámpás mulatónegyedébe. Mint ahogy azt a német hírügynökség (dpa) megjegyzi, ezeken az estéken 250 eurós pezsgő ("Moët & Chandon") folyt.
A versenyhivatal tavaly már egyszer 124,5 millió euró büntetéssel sújtotta a kartell tagjait. A Voestalpine volt az egyik koronatanú, és a büntetés egy részét is ez a cég állta. A volt ügyvezetőnek – aki már kapott egy 200 ezer eurós büntetést a versenyhivataltól – a 71 ezer eurós számlaértéket is meg kell térítenie a Voestalpine-nak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.