Gazdaság FT / MTI 2012. augusztus. 15. 09:46

Brit bank fizet New Yorknak Iránért

340 millió dollárt büntetést fizet a Standard Chartered (StanChart) brit nagybank New York államnak, miután az amerikai pénzügyi felügyelet megvádolta, hogy illegálisan 250 milliárd dollárnyi, kétes iráni tranzakciót hajtott végre. A bankcsoport vállalja azt is, hogy megszigorítja a külföldi tranzakciók feletti ellenőrzését.

Benjamin Lawsky, a New York-i pénzügyi szolgáltatási főfelügyelő kedd esti bejelentésében, mely szerint megállapodtak a StanCharttal az iráni pénzmosási vád ügyében az is szerepel, hogy a bankcsoport legalább két évig működtet majd egy olyan figyelőrendszert, amely vizsgálja New York-i leánybankjának tranzakcióit a pénzmosás szempontjából, és ha szükséges, meghozza a megfelelő intézkedéseket. Ezenkívül állandó jelleggel figyeli majd az off-shore tranzakciókat ugyancsak a pénzmosásra tekintettel, sőt, szövetségi állami felügyelők is ki lesznek helyezve a bankcsoporthoz - mondta Lawsky.

A megállapodás az utolsó pillanatban született, mivel a StanChart meghallgatására éppen szerdán került volna sor, amit a bejelentés hírére elnapolltak. A banki szóvivő azt közölte, hogy a szóbeli megállapodás alapján hamarosan megkötik a hivatalos egyezséget és "a bankcsoport továbbra is együttműködik minden illetékes amerikai hatósággal".

Árnyékba került a brit bankcsoport
ipolitics.ca

A New York-i pénzügyi felügyelet múlt keddi közleménye szerint a StanChart - esetenként dokumentumok meghamisításával - eltitkolta az amerikai hatóságok elől a szóban forgó iráni tranzakciókat, és ezáltal "terroristáktól, fegyverkereskedőktől, drogbáróktól és korrupt rezsimektől tette sebezhetővé az amerikai pénzügyi rendszert". A felügyelet magyarázatot követelt a StanChart vezetésétől a nyilvánvaló törvénysértésekre, ellenkező esetre kilátásba helyezve, hogy visszavonja a londoni székhelyű bankcsoport New York államra érvényes működési engedélyét.

Hatvanezer gyanús ügylet

A gyanúsnak talált ügyletek körébe az a mintegy 60 ezer, 2001 és 2010 között végrehajtott tranzakció került, melyet a bankcsoport olyan iráni ügyfelekkel folytatott - összesen negyedbillió dollár értékben. A Financial Times múlt héten megjelent cikkében Lawsky megemlítette, hogy a brit bankcsoport iráni ügyfelei közt ott volt az Iráni Központi Bank éppúgy, mint Bank Melli Saderat - mindkettő állami tulajdonú intézmény. De azt is a britek fejére olvasták, hogy a gyanúsan maszatos ügyletért a StanChart nem mellékesen több százmillió dollár tranzakciós díjat számított föl.

A New York-i pénzügyi felügyelő azt is megszellőztette, hogy a StanChart "szisztematikus kötelességszegést" nem csak Iránnak kapcsolatban követett el, mert bizonyítékokat találtak arra vonatkozóan is, hogy a bankcsoport hasonlóan járt el Líbiával, Mianmarral és Szudánnal kapcsolatban is.

A botrányos ügy kipattanását és eszkalálódását követően, amikor a múlt héten bejelentették a vádat, a StanChart részvényárfolyama 24 százalékot zuhant. A megállapodás hírére Hongkongban, a legkorábban nyitó részvénybörzén öt százalékos emelkedést mutatott a banki részvény árfolyam.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.