Különös módját talált a Barclays vezetősége, hogy elnézést kérjen az ügyfeleitől azért, mert adataival manipulálta a bankközi irányadó kamatot: a 94 oldalas aktuális féléves jelentésükbe szőttek be néhány bocsánatkérő mondatot.
Mindössze kétmondatos kijelentés utal a Barclays június végi féléves jelentésében arra, hogy a bank története legsötétebb botrányába keveredett. A 94 oldalas jelentés negyedik oldalán a pénzintézet vezetősége kér elnézést „a problémákért, melyek az elmúlt hetekben léptek fel. Tisztában vagyunk vele, hogy ezzel csalódást okoztunk az ügyfeleinknek és a részvényeseinknek.” – számolt be a felfedezéséről a Spiegel online.
Az egyik legnagyobb brit lakossági és befektetési bankcsoport, a Barclays volt az első bankház, amely bevallotta, hogy befektetési ágazatának kereskedői a 2008-2009-es válságot megelőzően éveken át manipulálták a globális és az euróövezeti irányadó kamatlábat, a Libort és az Eurilibort. A csalás miatt már távozott a bank teljes vezetősége, a banknak pedig 300 millió font büntetést kellett fizetnie. A jelentésből az is kiderül, hogy a Barclays-nek elég jól megy: az adózás előtti nyeresége 13 százalékkal nőtt a bázishoz képest, és a július is jobbnak mutatkozik, mint egy évvel korábban.
A Barclays nem egyedül vett részt a manipulációban: akár 10-14 bank is szerepet játszhatott benne. Azóta a Barclays mellett már más óriásbankok is vizsgálat alatt állnak, köztük például a Royal Bank of Scotland és az HSBC. A német bankfelügyelet is vizsgálódik, hogy történt-e kamatmanipuláció németországi pénzintézeteknél, például a Deutsche Banknál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.