2012. július. 07. 10:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 07. 10:22 Gazdaság

Megbüntethetik, ha túl sok pénzt vinne ki az EU-ból

Megbírságolhatják azt, aki az Európai Unió határán ki- vagy belépve nem jelenti a vámhatóságoknak, ha 10 ezer eurónál több készpénz vagy értékpapír van nála - figyelmeztet szombati közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Minden olyan, az Európai Unióba belépő vagy azt elhagyó utas, akinél legalább 10 ezer eurónyi készpénz (akár különböző pénznemekben) vagy ilyen összértékű készpénz-helyettesítő eszköz (értékpapír, kötvény, részvény, utazási csekk) van, a vámhatóságnak köteles erről írásban nyilatkozatot tenni - közölte a NAV szóvivője.

A nyilatkozatot annál a vámhatóságnál vagy egyéb hatóságnál kell megtenni, amelynek illetékességi területén az utas belépett az Európai Unióba, vagy ahol elhagyta azt.

A jogszabályváltozás miatt a vámhatóság jelentős mértékű pénzbírságot szabhat ki a bejelentési kötelezettségüket elmulasztókra. Így például 10 ezer és 20 ezer euró közötti készpénz esetén az összeg 10 százaléka lehet a bírság, 20 ezer és 50 ezer euró között 40 százaléka, 50 ezer euró fölött pedig az összeg 60 százalékának megfelelő összegű bírságot kell a helyszínen fizetni.

A szóvivő a közleményben kitér arra is, hogy az egyes tagállamok hatóságai eltérő mértékű bírsággal sújtják az elkövetőt, és az országok egy része különbséget tesz a szándékosan és a hanyagságból be nem jelentett esetek között.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.