2012. június. 28. 08:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. június. 28. 08:50 Gazdaság

Matolcsy: a Pareto-modellt alkalmaztuk

Egy menedzsereknek szóló, döntés-elősegítő kézikönyvről írt ajánlójába fűzte bele e heti gondolatait Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, aki szerint a könyvben felsorolt mind az ötven döntési stratégiát használta a kormányzat.

A jó döntésekhez készített kézikönyvet ajánl legutóbbi, a Heti Válaszban megjelent jegyzetében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. A Krogerus-Tschappeler szerzőpáros által írt The Decision Book, Fifty models for strategic thinking című könyve - címéből is adódóan - ötven stratégiát ajánl a jó döntésekhez, és Matolcsy György szerint a magyar gazdaságpolitika az elmúlt két évben mind az ötvenet használta.

A nemzetgazdasági miniszter cikkében nem tér ki rá, hogy melyik döntési stratégiát melyik kormányzati döntéshez alkalmazták, de azt állítja, hogy a jó és pozitív gondolatokból indultak ki, hogy felépíthető Európa egyik legversenyképesebb és legerősebb gazdasága. Szerinte a sürgős és fontos ügyekkel kezdték, a legjobb uniós költségvetések közé kormányozták az államháztartást.

Azt írja, hogy sokat tanultak a következmények modelljéből és a Pareto-modellt is mint példát idézi, amely szerint minden eredmény 80 százaléka jön az idő, a döntések és a tényezők 20 százalékából, és minden eredmény az idő és tényezők öt százalékából. Matolcsy levezeti a következőt: tudták, hogy az első évben kell meghozni azokat a döntéseket, amelyek a következő 20 év eredményeinek 50 százalékát hozzák, és szerinte meg is hozták őket. És - írja - a 20 év első 20 százalékában, vagyis ebben a négy évben kell meghozni azokat a döntéseket, amelyek a 20 év eredményeinek 80 százalékát hozzák. Matolcsy szerint itt sem állunk rosszul.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.