Orbán Viktor szerint Magyarország készen áll a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatandó hivatalos tárgyalásokra és az országnak érdemi vitát kell folytatnia a következő egy-két évben arról, hogy a jellegében teljesen megváltozott eurózónához akar-e csatlakozni. A kormányfő a szokásos péntek reggeli rádióinterjújában beszélt a jegybanktörvényről is.
Magyarország készen áll a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatandó hivatalos tárgyalásokra, és bármelyik pillanatban érkezhetnek olyan hírek az IMF-től, hogy ezek megindulhatnak - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel.
A jegybanktörvényre kitérve a kormányfő közölte: a kabinetnek nem fűződik semmilyen különleges érdeke ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mostani vezetősége mandátumának lejártáig kinevezzenek egy harmadik alelnököt. "Van egy törvényünk, amely szerint ez lehetséges, a törvényt nem fogjuk módosítani, de szívesen megállapodunk arról, hogy a mostani jegybankelnöki vezetés mandátumának lejártáig nem nevezünk ki új alelnököt" - mondta, kijelentve: a magyar parlament nem adhatja fel a szuverenitását.
A miniszterelnök szerint Magyarországnak érdemi vitát kell folytatnia a következő egy-két évben arról, hogy a jellegében teljesen megváltozott eurózónához akar-e csatlakozni. Orbán Viktor ezt azzal magyarázta, hogy szerinte az eurózónában egy nagyon erős, a nemzeti függetlenséget, szuverenitást jelentősen korlátozó központosítás zajlik majd le.
"Súlyos dolgok"
Az eurózóna jövőjét firtató kérdésre válaszolva a kormányfő kiemelte: ami Görögországgal történt, nem szabad, hogy megismétlődjék, Athén életébe ugyanis kívülről, radikálisan szóltak bele, ez pedig megengedhetetlen, a görögöknek kellett volna dönteniük saját sorsukról. Mint mondta, Európában „súlyos dolgok vannak készülőben”, a hitelt adók mindenféle játékot játszanak a kiszolgáltatottabbnál kiszolgáltatottabb államokkal, a legfontosabb feladat ezért most átvenni az irányítást a pénzpiacoktól. Ez az európai politika radikális változását jelenti majd, olyan fordulatok jönnek, amelyek minden eddigi szabályt átfogalmaznak. A birodalmi Európa koncepciójában nem hiszünk - fogalmazott Orbán Viktor.
Jövőre már növekedést vár a kormány, mert az elmúlt két esztendő munkájának eredményt kell szülnie - mondta el a 180 percben a miniszterelnök.
Orbán Viktor a költségvetés korai vitára bocsátása kapcsán hangsúlyozta: normális, hogy a hazai és nemzetközi bizonytalanságok ellenére már az év közepén benyújtják a költségvetés tervezetét, a lényeg az, hogy a gazdaságirányítás rugalmas tudjon maradni. A kormányfő hozzátette: a bizonytalanság, amely most jellemzi az uniós környezetet, megmarad év végére is, a jövő évi költségvetésben azonban olyan tartalékok vannak, amelyek lehetővé teszik a gyors reagálást. Orbán Viktor a költségvetés nagy céljának nevezte, hogy az ország végre a saját lábára tudjon állni, amihez a eladósodottság mértékének csökkentésén és a munkahelyteremtésen keresztül vezet az út.
Áder ragaszkodni fog a jogszabályok betartásához
Orbán Viktor miniszterelnök szerint a közélet minden szereplőjének számolnia kell azzal, hogy Áder János államfő ragaszkodni fog ahhoz, hogy a jogszabályok előírásai teljes mértékben megvalósuljanak a törvényhozás során. A kormányfő ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy a köztársasági elnök a beiktatása óta több törvényt is visszaküldött a parlamentnek eljárási hiba miatt.
"A köztársasági elnök úr egy mindenki által elismerten magas szinten iskolázott jogász, ezért abban biztosak lehetünk, hogy - lásd, egy akkurátus ember, én elég régóta ismerem őt - ott elhajlás nem lesz: amit a jogszabályok előírnak, annak bizony száz százalékig meg kell valósulnia" - hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ezzel a közélet minden szereplőjének számolnia kell. Egy további kérdésre ehhez hozzátette: tiszteli a jogrendszer szabályait, és örül, hogy Áder János maradéktalanul érvényt szerez ennek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.