2012. június. 13. 21:53 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 14. 12:27 Gazdaság

Figyelmeztetés Spanyolországnak: "Semmi sincs ingyen"

A 100 milliárd eurós bankmentőcsomaggal kapcsolatos feltételekre figyelmeztette Spanyolországot szerdán Joaquín Almunia, az Európai Bizottság alelnöke, versenypolitikai biztos, miután a spanyol gazdasági miniszter közölte: a csomagnak nincsenek a költségvetésre vagy strukturális átalakításokra vonatkozó feltételei.

"Semmi sincs ingyen. Ugyanakkor demagógia, populizmus és félelem nélkül el kell magyarázni, hogy semmi sem működik szilárd, fizetőképes pénzügyi rendszer nélkül, amely képes finanszírozni a gazdaságot és az ország szükségleteit" – mondta az ABC Punto spanyol rádiónak adott interjújában Almunia.

A pénzügyi szektorra vonatkozó feltételek részleteit még ki kell dolgozni, méghozzá az Európában az euróválság kezdete óta alkalmazott keretek között – közölte a bizottság alelnöke. "Muszáj feltételeket szabnunk: aki pénzt kap, hogy fedezze a szükségleteit, annak adnia is kell valamit viszonzásként" – tette hozzá Almunia.

Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter a nap folyamán azt mondta, hogy a 100 milliárd eurós bankmentőcsomagnak nem lesznek további költségvetési szigort, makroökonómiai kiigazítást vagy strukturális átalakításokat előíró feltételei.

A tárcavezető szerint ugyanakkor lesznek a bankrendszer átalakítását megkönnyítő feltételek, ezeket azoknak kell teljesíteniük, akik a segítséget kapják. Úgy vélte, ez nem jelent semmilyen többletköltséget a társadalom számára, éppen ellenkezőleg. Emellett persze a korábban szabott makrogazdasági feltételeket Madridnak szigorúan be kell tartania.

Közben Joaquín Almunia szóvivője Brüsszelben bejelentette: ha a spanyol állam nem részvényt vásárol a megmenteni kívánt bankokban, vagyis nem szerez bennük tulajdonhányadot, hanem hitel formájában nyújt nekik segítséget, akkor ezért cserébe legalább 8,5 százalékos kamatot kell felszámítania.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.