Pluszban maradtak az amerikai tőzsdeindexek
Pluszban álltak a vezető New York-i tőzsdemutatók a csütörtöki kereskedés leállítása előtt körülbelül két órával. Közép-európai idő szerint 20 óra körül a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,82 százalékkal 12 516,50 pontra nőtt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,36 százalékkal 2854,84 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutató 0,54 százalékkal 1322,45 pontra erősödött.
A tőzsdemutatók komoly növekedéssel kezdték a csütörtöki kereskedést arra a bejelentésre, hogy a kínai központi bank csökkentette az irányadó kamatot, három éve először a lassuló gazdaság élénkítése céljából.
A kezdeti optimizmust azonban lehűtötte Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetője, mert csütörtöki beszédében nem utalt olyan konkrétan a monetáris lazítás újabb körére, ahogy azt a piacok várták.
Ben Bernanke úgy fogalmazott, hogy a Fed kész további gazdaságösztönző lépéseket tenni, ha szaporodnának a pénzügyi problémák. Mindezen túl azonban nem tett utalást további monetáris enyhítésre.
Bernanke beszédében ismét felhívta a figyelmet arra, hogy az európai adósságválság jelentős kockázat az Egyesült Államok gazdaságára és pénzügyi rendszerére nézve. A Fed-elnök mégsem ütött meg drámai hangot, inkább bizakodóan beszélt: az Európában tapasztalható nehézségek ellenére egészen jól alakul az amerikai termékek európai exportja.
A kínai központi bank csütörtökön bejelentette, hogy pénteki hatállyal 0,25 százalékponttal, 6,31 százalékra csökkenti az irányadó kamatot. A lépés kellemes meglepetés volt a nemzetközi piacok számára, mert a szakértők többsége arra számított, hogy a PBOC az idén még nem folyamodik a kamatcsökkentés eszközéhez, hanem a bankok kötelező tartalékrátájának leszállításával növeli a hitelkínálatot.
Csütörtök estig elsősorban azoknak az amerikai cégeknek az árfolyama nőtt, amelyek kielégítik Kína nyersanyagéhségét.
Az S&P 500-as indexében szereplő 10 ágazat közül a nyersanyagtermelő érte el a legnagyobb, 0,8 százalékos nyereséget estig.
Röviddel 20 óra előtt az euró 1,2603 dollárra erősödött a szerda késő esti 1,2580 dollárról (+0,18 százalék). A dollár 79,17 jenről 79,56 jenre emelkedett (+0,49 százalék).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.