Magyarország komoly kihívás előtt áll - állapították meg neves közgazdászok egy konferencián. Meller Tamás szerint az új adók negatívan fogják érinteni az országot, Oszkó Péter szerint is a vállalkozások versenyképességét rontják azok.
Megindultunk lefelé, és nem látszik az a hajtóerő, ami a magyar gazdaságot a következő években növelhetné – mondta László Csaba a Hungarian Business Leaders Forum pénzügyi csúcstalálkozója kerekasztal-beszélgetésén csütörtökön.
Az 1,5 százalékos gazdasági visszaesésünk az első negyedévben azért jelentős, mert Németország, fő exportpartnerünk közben nőtt. Vagyis ez nem az európai helyzet következménye, hanem a mi hibánk – tette hozzá Mellár Tamás, a KSH volt elnöke és a Századvég volt kutatási igazgatója. A közgazdász szerint 2010-ben 2,5-3 százalékos potenciális növekedésünk volt a következő 3-5 évre, ma ez a mutatónk valahol nulla és egy százalék között lehet.
Rossz volt és most is rossz a gazdaságpolitika
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter szintén úgy vélekedett, a legutóbbi növekedési adat jól mutatja, hogy Magyarország komoly kihívás előtt áll. A sürgető feladatok egyike a volt pénzügyminiszter szerint egy olyan kiegyezés lenne az Európai Unióval és az IMF-fel, amely az állam finanszírozási költségét éves szinten 100 milliárd forinttal csökkentheti.
Oszkó Péter szerint az Orbán-kabinet rossz gazdaságpolitikát választott már a kormányzás elején: egy fogyasztásélénkítő gazdaságpolitikába kezdett, miközben Magyarországon a gazdaság szerkezete miatt csak egy kínálatélénkítő gazdaságpolitikának van értelme. A kormány ezzel szemben a személyi jövedelem csökkentésével bőkezűen pénzt adott egy bizonyos társadalmi rétegnek, ami azonban a hazai gazdaságban nem fejtett ki pozitív hatást. Emellett a kormány felborította a költségvetést, és ezeket a hibákat kell most befoltozni.
Károsak az új adók
Oszkó szerint az új adókkal a kormány pontosan a vállalkozási infrastruktúrát teszi drágábbá: drágább lesz a telekommunikáció, a közlekedés, az energia. Ennek pontosan az ellenkezőjét kellene tenni, és javítani kellene a vállalkozások versenyképességét – mondta a volt pénzügyminiszter.
Mellár Tamás, a KSH volt vezetője szintén úgy vélekedett, hogy az új adók negatívan fogják érinteni a gazdaságot. A pénzügyi tranzakciós illeték visszafogja a gazdasági aktivitást, növeli az inflációt és a feketegazdaságot is. Mellár Tamás szerint nem indokolt, hogy a kormány ehelyett nem nyúlt hozzá az egykulcsos adóhoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.