Nagy baj, hogy a recesszió idején nem történnek meg a kellő beruházások és hogy az egész magyar energetika hibernált állapotba került. De az még rosszabb lesz, ha a gazdaság kilábal a válságból, mert akkor energiahiányra és árdrágulásra is fel kell készülni. Az Index energetikai körkép-interjújában mondta ezeket az ex-MVM-es Mártha Imre.
Hosszú interjút közölt az Index a 2008 májusa és 2010 augusztusa közt a Magyar Villamos Művek vezérigazgatójaként ismertté vált Mártha Imrével. A kormányváltás után az Elmibhez igazolt közgazdász mondandójának lényege, hogy fokozódó aggodalommal figyeli a hazai energiaszektorban történteket.
"Ma mindenki azzal van elfoglalva, hogy mikor lesz vége a válságnak, mikor lehet már végre gyárakat építeni. Ez el fog jönni egyszer, akkor viszont az energiaigény exponenciálisan nőni fog. És ha addig nem fejlesztjük az energiaiparunkat, nagyon gyorsan elérjük majd a kínálatszűkületet, hiszen az érdemi erőművi, illetve hálózati fejlesztésekhez minimum öt év kell. Most csak azért nincsen Magyarországon villamosenergia-ellátási probléma, és csak azért vannak a nyugat- és közép-európaihoz hasonló árak, mert a magyar gazdaságnak a válság miatt sokkal kisebb az igénye" - mondta Mártha Imre.
Beszélt a Paks 2 projektről, ami szerinte egyre inkább ismét politikai kérdéssé, új Bős-Nagymaros problémává válik; arról, hogy a fogyasztók bánni fogják még, hogy a Mátrai Erőmű fejlesztéseit a kormány az utóbbi években nem sürgette meg időben; de arról is, hogy a német atomerműstop inkább csak gigantikus kísérletnek tekinthető, de mivel van rá esély, hogy beválik, nem kellene lemaradni az onnan apportálható eredményekről.
Az Orbán-kormány energetikai mindenesévé váló MVM-mel kacsolatban viszont a volt vezérigazgató kiemelte: egykori munkáltatója kísértetiesen az Enron irányba tart. Az amerikai energetikai cég vesztét is az okozta, hogy eltávolodott az eredeti profiljától, "gázhálózattal meg erőművekkel foglalkozott, aztán belemászott telekomba, szemétszállításba, elkezdett optikai kapacitásokkal kereskedni, szénnel csencselt, hajózási részvénytársaságot alapított, felduzzasztotta a központi vízfejet" - s végül 2001-ben az USA legnagyobb tőzsdei energetikai cégeként csődbe ment.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.