LMP: sárga csekk-adó helyett spekulációs adót
Az LMP üdvözli az Európai Parlament szakbizottságának döntését a spekulációs adó támogatásáról - írja az MTI-hez eljuttatott közleményében Scheiring Gábor. Az LMP felszólítja a kormányt, hogy vonja vissza a nemzetgazdaságra káros sárgacsekk-adót, és vezesse be helyette a spekulációt korlátozó Tobin-adót.
A párt gazdasági kabinetjének vezetője arra is kitért, hogy az LMP a közelmúltban két írásbeli kérdést is intézett a gazdasági miniszterhez a Tobin-adóval kapcsolatban. Matolcsy György idén április 2-án arról tájékoztatott, hogy az NGM egyetért "azzal az irányelv-javaslatban megfogalmazott elvvel, hogy a pénzügyi intézményeknek tisztességes mértékben hozzá kell járulniuk a válság költségeinek fedezéséhez, miközben szükséges visszatartó rendelkezéseket kidolgozni azokra a tranzakciókra, amelyek nem fokozzák a pénzpiacok hatékonyságát, és kizárólag spekulációs céllal köttetnek". Az NGM delegáltjának az is feladat lett volna, hogy az új adónem ne rójon "indokolatlan terhet (…) a háztartásokra, kisvállalkozásokra és az indokolt pénzpiaci ügyletekre".
Tíz nappal e válasz után nyilvánosságra került Matolcsy György sárgacsekk-adó ötlete, ami a kormány deklarált szándékával ellentétben indokolatlan terhet ró a háztartásokra, vállalkozásokra és az indokolt pénzpiaci ügyletekre, miközben megkíméli a spekulációs tőkét. Orbán Viktor miniszterelnök mindezt azzal tetézte egy debreceni tévéinterjúja során, hogy "a sárgacsekk adó lényegében a pénzügyi spekulációkat szorítanák vissza, azonban az uniós szabályozás miatt minden pénzforgalomra ki kell vetni". Orbán Viktor így nem csak a tényekkel, de saját kormánya álláspontjával is szembehelyezkedett. Az LMP felszólítja a kormányt, hogy vonja vissza az országnak káros sárgacsekk-adó ötletét, és helyette álljon ki a nemzeti érdekünket szolgáló európai spekulációs tranzakciós adó bevezetése mellett - zárul a közlemény.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.