A kisebbik kormánypárt, a KDNP közleményben kérte a kormányt, hogy gondolja át a mobiladó és a tranzakciós adó bevezetését a rászoruló, anyagi nehézségekkel küzdőknél.
A társadalom javát valóban szolgáló adónemek figyelembe kell, hogy vegyék a közösség tagjainak bizonyos szempontjait - írta közleményében a KDNP, amely ezért felkéri a kormányt, hogy a mobiladó és a tranzakciós adó bevezetése során vegye tekintetbe a sajátos élethelyzeteket.
"A családtagjaikkal, rokonokkal telefonon kapcsolatot tartó szociálisan rászorult emberek, az anyagi nehézségekkel egyedül élők, vagy a kommunikációs eszközökkel segítséget hívók nem sújthatók a tervezett szektorális adóval" - írta a párt. "A KDNP azt is kéri a kormánytól, hogy fontolja meg: érdemes-e a szegényebb emberek néhány száz- vagy ezer forintos befizetéseit az úgynevezett sárgacsekkadóval terhelni?
A KDNP társadalmi törekvései között és a párt törvényhozási munkájában is kiemelten fontos a rászorulók megsegítése, a nehezebb helyzetben lévők terheinek csökkentése, ezeket az elveket kívánja érvényesíteni az adóváltoztatások során is - tették hozzá.
"A kereszténydemokraták egyetértenek azzal, hogy a szociális problémákat nem az adórendszeren keresztül kell megoldani, de a Széll Kálmán-tervvel bejelentett adóintézkedések jellegüknél fogva olyanok, amelyek különböző életkörülmények között indokolttá tehetik a mentességet és a körültekintő bevezetést. A KDNP ezért a részletek alapos kimunkálását várja a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyi szakembereitől" - olvasható a közleményben.
Korábban a Fidesz is azt javasolta a kormánynak, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték és a telekommunikációs adó tervezett mértékét a nehéz helyzetben lévő családok esetében csökkentsék, vagy egyáltalán ne vezessék be. A javaslatról Selmezci Gabriella, a kormánypárt szóvivője beszélt csütörtöki sajtótájékoztatóján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.