Gazdaság hvg.hu 2012. április. 21. 09:54

Karbonfüst mocskolja az Apple-t és a Microsoftot

A számítási felhők energiaellátása alapján az IT-világ tiszta és piszkos cégekre osztható. Az Apple és a Microsoft az utóbbi a Greenpeace szerint.

A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet vizsgálatai szerint a computer és telkó világcégek jelentős része bár már át is állt a cloud (felhő) alapú szerverközpontos rendszerre, nem nagyon foglalkozik azzal, hogy az áramfaló rendszereik ellátását milyen energiaforrásból biztosítják.

A Milyen tiszta a felhőd? címet viselő, 52 oldalas, most közzétett tanulmány legfontosabb állítása az, hogy miközben a globális IT-cégek a fejlődés és az innováció élharcosainak mutatják magukat, zömük a fenntartható fejlődéssel összeegyezethetetlen módon, nagyrészt szén-, illetve nukleáris erőműből vett villamos energiát használ. A Greenpeace szerint a szégyenlista vezetői az Apple, az Amazon és a Microsoft, de az állítás azért a Twitterre is igaz.

Greenpeace

A globálcégeket áramforrásuk környezetvédelmi milyensége alapján rangsoroló tanulmány szerint azonban öröm az ürömben, hogy a mérleg másik serpenyőjében már ott csücsül a Google, a Facebook és a Yahoo is. Utóbbi cégek már komoly arányban használnak zöld eredetű energiát - sőt, maguk is egyre nagyobb arányban, zömében szél- és napenegiával megtermelik a maguk fogyasztását.

A Gary Cook által jegyzett tanulmány szerint a legpiszkosabb áramot az innovációra és trendi fejlődésre építkező Apple használja, mert az iCloud szolgáltatásához elfogyasztott áram több mint fele (55 százalék) széntüzelésű erőműből származik, és további 28 százalékot atomerőműből vételezik. Az Greenpeace úgy találta, hogy az Amazonnál 34 és 31, a Twitternél pedig több mint 35, illetve közel 13 százalék ez az arány.

"Az olyan innovatív és nyereséges társaságok, mint az Apple, az Amazon és a Microsoft piszkos szén- és atomerőművekből származó áramra építenek, mintha ez az ügyfeleiknek mindegy lenne. Pedig erről szó sincs, a múlt századi áramtermelési mód nem illik a magukat innovatívnak mondó cégekhez. A felhő-alkalmazásokkal kapcsolatos minden egyes kattintás felgyorsítja a klímakatasztrófához vezető utat" - idézte az sg.hu Gerald Neubauert, a Greenpeace energiaügyi szakértőjét.

A szervezet megoldásként azt javasolja, hogy az IT-cégek költöztessék adatközpontjaikat olyan régiókba, ahol az enegiatermelésben már zajlik a paradigmaváltás, példaként Németországot, Írországot és Hollandiát említik, mivel ezeknek az államoknak konkrét strtégiája van arra, hogy ennek az évtizednek a végére az energiafogyasztásuk több mint harmadát megújuló energiaforrásból nyerjék.

Független szakértők, például a Rich Miller a Data Center Knowledge-tól arra hajlanak, hogy a Greenpeace elkalkulálta magát - írja a Computerworld, "mert rosszul számította ki a megújuló energia szükségletet szemben az Apple-lel, és szinte lehetetlen mértékű áramfogyasztást tételezett fel az adatközpontnál".

zöldhasú
Hirdetés