2012. április. 11. 17:11 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 11. 17:27 Gazdaság

Matolcsy tárcája nem államosítaná a babák pénzét

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) előkészítette a babakötvényt és a Start-értékpapírszámlát is szabályozó törvény módosítását, amely csak az újonnan kötött számlákra vonatkozik - közölte a nemzetgazdasági tárca az MTI kérdésére szerdán.

A babakötvényről szóló szabályok módosításáról a kötelező egyeztetések után tárgyalhat az Országgyűlés a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztatása szerint. A tárca emlékeztet, hogy a múlt héten jelent meg a kormány határozata a lakosság állampapír-állományának növeléséhez szükséges intézkedésekről. A határozatban a kormány felhívja Matolcsy Györgyöt, hogy kezdeményezze a fiatalok életkezdési támogatásáról szóló törvény módosítását a Start-értékpapírszámla Magyar Államkincstárnál történő kizárólagos vezetésére, a törvénymódosítás hatálybalépését követően új kedvezményezett javára nyitott számla esetében. Eddig részletek hiányában a kormányhatározatot - megtámogatva az utóbbi hónapok sajtóértesüléseivel - úgy is lehetett érteni, hogy a kormány a bankoknál lévő babakötvényszámlák államosítására készül.

Az NGM viszont az MTI-hez eljutatott közleményében hangsúlyozza, hogy a kormányhatározat az új kedvezményezett javára nyitott számlára, valamint az új számlához kapcsolódó babakötvényekre vonatkozik, nem érinti a pénzintézeteknél már Start-számlával rendelkezőket. A törvénymódosítás kettős célt szolgál: a szülők, törvényes képviselők a legbiztonságosabb befektetési formában, ugyanakkor magas, jelenleg akár 9,5 százalékos éves hozam mellett biztosíthatják a leendő fiatal felnőttek önálló életkezdését. Másrészt ezzel hozzájárulhatnak az ország devizaadósság miatti sérülékenységének, az adósságfinanszírozási és a likviditási kockázatoknak a mérséklődéséhez is - írta az NGM. A hatályos szabályok alapján a kormány a Start-számlákhoz kapcsolódóan az éves megtakarítási összeg 10 százalékát, de legfeljebb évi 6000 forintot kitevő állami támogatást biztosít.

Babakötvénynek a kincstári letéti Start-számlán nyilvántartott követeléseket nevezik, ezen túlmenően van lehetőség Start-számla nyitására a kincstárnál vagy pénzintézetnél. Tavaly év végéig csaknem 570 ezer gyerek részére nyitott a kincstár letéti Start-számlát, babakötvényt. A 2006-os bevezetés óta az állam által életkezdési támogatásra kifizetett összeg meghaladja a 30 milliárd forintot. Ebből mintegy 23 milliárd forintot jelenleg is a Magyar Államkincstár kezel. Start-számlából hozzávetőlegesen 156 ezret nyitottak, ebből 3423-t a kincstárnál. A kincstárnál vezetett Start-számlákon 2011 végéig mintegy 440 millió forint gyűlt össze.

Az újszülöttek támogatásának jelenlegi összegét a költségvetési törvény úgy határozza meg, hogy a fiatalok életkezdési támogatásáról szóló törvény szerinti első utalási összeg 42 500 forint, második és harmadik utalási összeg 44 600-44 600 forint, ha a gyerek 2012-ben született. A Start-számlával nem rendelkező gyerek esetében a kincstári letéti Start-számlán nyilvántartott követelés után az ötéves állampapír hozamával egyező mértékű kamat alapján számított támogatást írnak jóvá. Pénzintézeteknél a Start-számlán elérhető hozam az adott pénzintézetnél kialakított befektetési portfolió összetételétől, valamint a felszámított díjaktól függ. A Magyar Államkincstárnál a Start-számlán elérhető hozam az ügyfél által választott állampapírok hozamától függ (jelenleg akár 9,5 százalék), a Magyar Államkincstár a számlavezetésért, állampapír-vásárlásért díjat nem számít fel.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.