2012. március. 27. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 27. 16:02 Gazdaság

OEP: nem okoz gondot a gyógyszerellátásban az árcsökkentés

Nem okozott, és nem is okozhat problémákat a gyógyszerellátásban az árcsökkentés – véli az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A Világgazdaság hétfőn írt arról, hogy a gyógyszergyártók a kényszerű árcsökkentés miatt év eleje óta nemcsak tápszereket, de prosztatabetegségre és vércukorszint-szabályozásra szolgáló készítményeket is kivontak Magyarországról.

A cikk szerint a 376 milliárd forintos gyógyszerkasszából az egészségbiztosító tavaly 23 milliárd forintot költött koleszterincsökkentők támogatására. Ez az összeg idén egészen biztosan csökken, az OEP számításai szerint akár 10-14 milliárd forinttal is, miután a gyártókat az árak mérséklésére kényszerítette a kormány - közölte a lap.

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézete hétfőn erre úgy reagált: ha egy forgalomba hozatali engedély jogosultja a készítményét a továbbiakban nem kívánja forgalmazni Magyarországon, kérelmezheti a termék törzskönyvből való törlését, a magyarországi törzskönyvező hatósághoz viszont az elmúlt hónapokban nem érkezett az átlagosnál nagyobb mennyiségű törlési kérelem. Nincs az átlagosnál nagyobb mozgás a gyógyszerpiacon - írták.

Az OEP keddi közleménye szerint az OEP felelős gazdálkodóként, a jogszabályoknak megfelelően továbbra is előnyben részesíti az egyenértékű készítmények közül az olcsóbbakat, ezzel biztosítva a megtakarítást mind a betegeknek, mind pedig az Egészségbiztosítási Alapnak. Valóban előfordul, hogy egyes forgalmazók már nem kívánják forgalmazni azon az áron termékeiket, amelyeken versenytársaik teszik. Ezek elsősorban a drágán forgalmazó generikus gyártók - tették hozzá.

Mint hangsúlyozták: "a kedvező árcsökkentési folyamat nem okozott, és nem is okozhat ellátási problémákat". Emiatt sem hatóanyag, sem cég nem tűnik el a piacról. Ezen felül pedig a támogatásban maradó gyógyszerek forgalmazói "ellátási garanciát vállalnak", továbbá szükség esetén a jogszabályok szerint az OEP-nek is lehetősége van a beavatkozásra – írták az OEP közleményében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.