2012. március. 27. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 27. 16:02 Gazdaság

OEP: nem okoz gondot a gyógyszerellátásban az árcsökkentés

Nem okozott, és nem is okozhat problémákat a gyógyszerellátásban az árcsökkentés – véli az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A Világgazdaság hétfőn írt arról, hogy a gyógyszergyártók a kényszerű árcsökkentés miatt év eleje óta nemcsak tápszereket, de prosztatabetegségre és vércukorszint-szabályozásra szolgáló készítményeket is kivontak Magyarországról.

A cikk szerint a 376 milliárd forintos gyógyszerkasszából az egészségbiztosító tavaly 23 milliárd forintot költött koleszterincsökkentők támogatására. Ez az összeg idén egészen biztosan csökken, az OEP számításai szerint akár 10-14 milliárd forinttal is, miután a gyártókat az árak mérséklésére kényszerítette a kormány - közölte a lap.

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézete hétfőn erre úgy reagált: ha egy forgalomba hozatali engedély jogosultja a készítményét a továbbiakban nem kívánja forgalmazni Magyarországon, kérelmezheti a termék törzskönyvből való törlését, a magyarországi törzskönyvező hatósághoz viszont az elmúlt hónapokban nem érkezett az átlagosnál nagyobb mennyiségű törlési kérelem. Nincs az átlagosnál nagyobb mozgás a gyógyszerpiacon - írták.

Az OEP keddi közleménye szerint az OEP felelős gazdálkodóként, a jogszabályoknak megfelelően továbbra is előnyben részesíti az egyenértékű készítmények közül az olcsóbbakat, ezzel biztosítva a megtakarítást mind a betegeknek, mind pedig az Egészségbiztosítási Alapnak. Valóban előfordul, hogy egyes forgalmazók már nem kívánják forgalmazni azon az áron termékeiket, amelyeken versenytársaik teszik. Ezek elsősorban a drágán forgalmazó generikus gyártók - tették hozzá.

Mint hangsúlyozták: "a kedvező árcsökkentési folyamat nem okozott, és nem is okozhat ellátási problémákat". Emiatt sem hatóanyag, sem cég nem tűnik el a piacról. Ezen felül pedig a támogatásban maradó gyógyszerek forgalmazói "ellátási garanciát vállalnak", továbbá szükség esetén a jogszabályok szerint az OEP-nek is lehetősége van a beavatkozásra – írták az OEP közleményében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.