2012. március. 23. 14:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 23. 16:42 Gazdaság

Milliárdokat spórolna meg Magyarországnak a Tobin-adó

Az Európai Bizottság becslése szerint Magyarországnak 2020-ra évi 423 millió euró megtakarítást jelenthetne a pénzügyi tranzakciókat sújtó illeték európai uniós szintű bevezetése, azaz ennyivel kevesebbet kellene befizetnie a közös uniós költségvetésbe.

Az EU brüsszeli végrehajtó testülete pénteken Brüsszelben tette közzé részletes számításait arról, milyen mértékben válthatná ki a tagországok befizetéseit az uniós zsargonban Tobin-adó néven is emlegetett tranzakciós illeték bevezetése saját bevételi forrásként.

José Manuel Durao Barroso elnök és Janusz Lewandowski költségvetési biztos már előző nap bejelentette, hogy a bizottság kalkulációi szerint ebből a forrásból az éves uniós költségvetés nagyjából felét fedezhetnék, évi mintegy 55 milliárd euró bevétel folyhatna be belőle a közös büdzsébe.

A brüsszeli végrehajtó testület tavaly tett hivatalosan javaslatot a tranzakciós illeték bevezetésére 2014-től, ám kevés az esély, hogy erre ténylegesen sor is kerül, mert a tagországok megosztottak a kérdésben. A kétkedők elsősorban attól tartanak, hogy az unió versenyhátrányba kerülhet, ha egyoldalúan bevezeti a tranzakciós adót, márpedig más vezető hatalmak – mindenekelőtt az Egyesült Államok – egyelőre elzárkóztak egy hasonló lépéstől.

A bizottság becslése szerint Németország 10,7 milliárd, Franciaország 8,7, Nagy-Britannia 7,7 milliárd eurónyi uniós befizetést spórolhatna meg 2020-ban a szóban forgó illetékforma révén.

Az uniós központi kiadásokat jelenleg a vámbevételekből, a tagországok áfabevételeinek egy részéből, valamint a tagállamok nemzeti jövedelme alapján számított nemzeti befizetésekből összeálló közös költségvetésből finanszírozzák.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?