Év elejétől elejétől helybiztosítási díjat is szednek a Parlamentben a csoportosan érkező látogatóktól, beleértve a magyar állampolgárokat is - közölte a Turizmus Online. Az utazási irodák nehezményezik a szerintük egyoldalúan meghozott döntést, és megbeszélést kezdeményeztek az Országgyűlés Hivatalával, a tárgyalások azonban eredménytelenül zárultak le.
A már korábban is érvényben lévő szabályok szerint az utazási irodáknak egy hónapra előre közölniük kell, hány látogatójuk lesz a Parlamentben az adott hónapban, az ezért járó pénzt át kell utalni a tárgyhót megelőző utolsó napig egy, a létszám szerint kiállított szállítólevél alapján - írja a Turizmus Online.
A beszámoló szerint ha valaki a látogatás napján lesz beteg, vagy eleve meg sem érkezik a csoporttal, az iroda pénze a Magyar Államkincstár (MÁK) bankszámláját hizlalja, mivel a szabályzat értelmében csak akkor jár vissza az előlegszámlára befizetett pénz, ha az utazási iroda a látogatást megelőzően 15 nappal jelezte a csoport létszámának, vagy a látogatás időpontjának változását.
Ha az iroda lőtt túl a célon és több vendég érkezik, akkor neki kell a befizetett előleghez hozzátenni még a különbözetet a számla kézhezvételétől számított 8 napon belül. Az Országgyűlés Hivatalának szintén 8 napja van a különbözet visszautalására. Mindezt az Országgyűlés az optimális kihasználtság biztosítására dolgozta ki.
A szabályok idén januártól azzal bővültek, hogy a Parlament a látogatóktól 1750 forintos úgynevezett helybiztosítási díjat is beszed, állampolgárságtól függetlenül. Azaz hiába uniós állampolgár valaki, ha egy csoport tagjaként szervezetten látogatja az épületet, fizet. Egyéni látogatóként továbbra sem kell fizetni, csak a személyazonosságot kell igazolni.
A helybiztosítási díj összege fele annak, amit az unión kívüli felnőttek fizetnek. Tehát az amerikai nagybácsi 3500 forintot, diák státuszú kísérője ennek felét, 1750-et fizet - tette hozzá a Turizmus Online. Nekik a belépő ennyi akkor is, ha csoporttal érkeznek. Bizonyára növekszik a parlament idegenforgalmából származó MÁK-bevétel. 2010-es a lap adatai szerint az akkori 410 833 látogató 60 százaléka érkezett uniós országból.
A változtatás teljesen egyoldalúan történt - mondta a lapnak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnöke. Hozzátette: az egyeztetés nélkül módosított belépési szabályzatot december 29-én, a hatályba lépést megelőzően három nappal küldték meg az utazási irodáknak, melyek közül akkor többen vonakodtak aláírni a szerződést.
A MUISZ találkozót kezdeményezett az Országgyűlés Hivatalával Bánki Erik, a sportért és turizmusért felelős bizottság elnöke, illetve Kövér László házelnök közbenjárására. A február 6-i találkozó azonban nem járt sikerrel. Az OH szerint az Országgyűlés épülete amúgy is elsősorban közintézmény, a turizmus csupán másodlagos - derült ki a beszámolók szerint az egyeztetésen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.