Gazdaság hvg.hu 2012. március. 20. 17:02

Korrupció a közszférában: nem kérik a bizonyítványt

Nőtt a közszférában azon közbeszerzési eljárások száma, amikor háromnál kevesebb ajánlattevő adott be ajánlatot. A szakértő szerint azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nőtt is a korrupció. A kormány ennek ellenére komplex programmal készül a korrupcióellenes harcra.

A leginkább korrupciós veszélynek kitett intézmények listáját idén is az önkormányzatok és a területi igazgatási szervek vezetik. Az elsődleges elemzések szerint a növekvő kockázatok ellenére erősödik a közszféra korrupció elleni elkötelezettsége - derült ki az ÁSZ Integritás Projektjének keddi zárókonferenciáján, ahol az is elhangzott, hogy Intézményi dolgozók ugyan érzékelték a releváns jogi környezet megváltozását, de további jelentős átalakulásokat várnak a korrupció ellenes harcban a következő 12 hónapban

Több támogatás, több szabálytalanság

Azzal párhuzamosan, hogy az Új Magyarországi Fejlesztési Tervben támogatást kapott projektek közül egyre több kerül elszámolási időszakba, nőtt a szabálytalansági eljárások aránya is (4,5 százalékról 13,5 százalékra). Több mint 6 százalékuk ügyében pedig elmarasztaló ítélet is született a hazai, illetve az uniós intézmények részéről. 

Útiokmány-ellenőrzés

A vizsgált időszakban nőtt az intézmények közbeszerzési aktivitása és az uniós értékhatár feletti eljárások aránya is. Tavaly 4 százalékkal több olyan eset volt, amikor ugyanaz az ajánlattevő több eljárást is megnyert, és 5 százalékkal emelkedett azon esetek száma, amikor kevesebb mint három ajánlattevő volt. Sponga István, az ÁSZ Projekttámogatási Osztályának osztályvezető főtanácsosa szerint ennek ellenére  túlzás lenne azt állítani, hogy ez azt jelentené, hogy egyértelműen nőtt a korrupció. Vannak ugyanis szerinte olyan beruházások, ahol nem lehet normális piaci verseny biztosítani, mert kevés az érintett cég – példaként a hídépítéseket hozta.

Ellenőrizetlen ajándékok

Gond van a közbeszerzési értékhatárt el nem érő beszerzések esetében is, miután csak a vizsgált intézmények kétharmada alkalmaz erre vonatkozó belső szabályzatot és ott sem minden esetben kötelező három árajánlat bekérése. A külső szakértők alkalmazása csak 12 százalékuk esetében szabályozott,  az ajándékok, meghívások és utaztatás ellenőrzésére 18 százalékuk fordít gondot. A közszférában a végzettséget igazoló okmányokat, vagy az erkölcsi bizonyítványt sem kérik mindenhol.Ezt a negatív képet valamelyest javítja, hogy a megkérdezettek 59 százalékánál viszont a dolgozóknak kötelező az esetleges gazdasági érdekeltségükről nyilatkozni.

Integritás-adatok

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2011 után második alkalommal végezte el a közszféra korrupciós kockázatainak felmérését. A rendvédelmi szervek, az igazságszolgáltatási, valamint az egészségügyi intézmények hasonló, míg az oktatási és a szociális ellátó intézmények csökkenő arányban vetették alá magukat a vizsgálatnak. Idén az önkormányzatok 60 százaléka részt vett a felmérésben, ez jobb, mint a tavalyi (48 százalék). Az eredmények 850 válasz beérkezésén alapulnak, a kérdőíveket pillanatnyilag 85 százalékban dolgozták fel. Az adatok részletes, minden területre kiterjedő elemzésére az elkövetkezendő hónapokban kerül sor és az Integritás Portálra is folyamatosan töltik fel őket.

Jön az etikai kódex

A kormány 2012-2014 között végrehajtandó korrupció megelőzési programjáról Szentkirályi-Szász Krisztina, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási stratégiáért felelős helyettes államtitkára beszélt. Ennek legfontosabb pontjai a közszférában Magyarországon egyelőre nem létező hivatásetikai kódexek kidolgozása, az ÁSZ projektjére alapozott antikorrupciós képzések megszervezése, a minisztériumok belső, korrupcióellenes bejelentéseket kezelő rendszerének kialakítása és az OECD-vel való együttműködés. Továbbá - Európában állítólag egyedülálló módon - azt tervezik, hogy a jogszabályokat az előkészítésük alatt korrupciós hatásvizsgálatnak is alávetik majd. Reményeik szerint ez később más országok számára is jó példával szolgálhat.

zöldhasú
Hirdetés