Draghi: a versenyképességi rés szétfeszítheti az euróövezetet
Mario Draghi szerint az euróövezet külső versenyképessége összességében jó képet fest, de az egyes tagországok versenyképességében mutatkozó lényeges különbségek aggodalomra adnak okot.
"Egyes tagországok makacsul növekvő fizetési mérleg deficitje versenyképességük csökkenésének eredménye, és ez az euróövezeten belüli egyensúlyhiány gondok forrása lesz a politikai döntéshozók számára" - mondta az Európai Központi Bank (EKB) elnöke egy párizsi pénzügyi konferencián kedden.
Draghi kifejtette, a kiugróan nagy fizetési mérleg deficitek oka megragadható az egységnyi munkaköltségek alakulásában, ezek az euró bevezetése óta kétszer olyan gyorsan, 28 százalékkal nőttek a külső deficittel küzdő országokban, mint azokban, amelyek aktívumot mutatnak fel. Ez a különbség főként strukturális problémákra utal, és arra, hogy a bérek és a termelékenység alakulása elszakadt egymástól a deficites országokban.
"A tagállamoknak helyre kell állítaniuk, illetve növelniük kell versenyképességüket saját prosperitásuk és a monetáris unió általános stabilitása érdekében. Amennyiben nem folytatjuk együttesen a strukturális reformokat, nehéz lesz egyben tartani az euróövezetet" - mondta Draghi.
Hangsúlyozta, hogy a bankoknak az adósságválság jelenlegi elcsendesedését tőkehelyzetük erősítésére kell felhasználniuk, alacsonyabb bónuszokat kell juttatniuk alkalmazottaiknak és kisebb osztalékot kell fizetniük részvényeseiknek.
Az EKB elnöke szerint egyre több jel utal arra, hogy a gazdasági helyzet - alacsony szinten ugyan - stabilizálódik, és inflációs veszély sincs, mert a vállalatok kapacitása messze nincs lekötve.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.