2012. március. 09. 12:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 09. 12:59 Gazdaság

Nem leptek meg senkit a külkeradatok

Nem okoztak nagy meglepetést a külkereskedelmi forgalom januári adatai, bár az elemzők valamivel nagyobb aktívumra számítottak.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt januári előzetes adatai szerint a kivitel értéke 6,253 milliárd euró (1933 milliárd forint), a behozatalé 5,830 milliárd euró (1802 milliárd forint) volt. Az euróban számolt exporttöbblet idén januárban 423,5 millió eurót tett ki.

Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője szerint 425 millió eurós többletre számítottak, tehát az eltérés nem jelentős. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az import valamivel jobban nőtt, mint az export. Euróban számolva a kivitel 2, a behozatal 2,3 százalékkal nőtt 2011 januárjához viszonyítva.

Az elemző az idei kilátásokról azt mondta, hogy a tavalyinál nagyobb aktívumot várnak. Ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy a belső fogyasztás csökkenése és a beruházások visszaesése kisebb importot eredményez.

Az általános várakozásoknál kissé nagyobb, a TakarékBank várakozásaitól azonban kissé elmaradó külkereskedelmi többlet keletkezett januárban - közölte Suppan Gergely, a pénzintézet elemzője.

Az export 2 százalékos és az import 2,3 százalékos növekedésével az euróban számolt többlet az egy évvel ezelőtti 432 millióról 423,5 millió euróra csökkent, ami a cserearány romlását és az árfolyamváltozások hatásait tükrözi. Hozzátette: forintban számolva 130 milliárdra nőtt a külkereskedelem többlete a tavalyi 118,6 milliárd forintról.

Az elemző szerint a következő hónapokban az exportdinamika lassú élénkülésére számítanak, részben a javuló német gazdasági kilátások, részben a belépő új autóipari termelés hatására. Azt Suppan Gergely is jelezte, hogy a továbbra is gyenge belső kereslet visszafogja az import növekedését.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.