Gazdaság hvg.hu 2012. március. 06. 13:05

Csúszik Orbánék újabb megszorító csomagja

Nem lesz elegendő a február végén belengetett újabb megszorítás, hogy az uniós küszöb alá csökkenjen a jövő évi költségvetési hiány - értesült a hvg.hu egy a döntés-előkészítésre rálátó kormányzati forrástól. Mivel újabb intézkedések váltak szükségessé, a kormány az eredetileg kitűzött határidőket sem lesz képes tartani.

A hvg.hu Információi szerint az újabb kiigazító csomag még a kormányzati döntéshozatal első lépcsőfokának számító közigazgatási egyeztetésen sem került elő. Információink szerint még egyik minisztériumnak sincs kiérlelt álláspontja, és messze van attól, hogy a kormány elé kerüljön. Pedig a febuár 21-i Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor jegyezte kormányhatározat február 29-ig adott időt a kabinet tagjainak, hogy az idei és a jövő évre a Széll Kálmán-tervben, a konvergenciaprogramban és a 2012-es költségvetésben megfogalmazott 1400-1500 milliárdos kiigazításon felül további intézkedéseket dolgozzanak ki.

Mindez azt jelenti, hogy az újabb kiigazító csomag idén a gyógyszerkassza és az állami intézmények további kiadáscsökkentéséből, jövőre pedig a BKV támogatásának csökkentéséből és az elektronikus útdíj bevezetéséből fog állni.

Egy, a döntéselőkészítésre rálátó kormányzati forrás szerint a csúszás oka annak tudható be, hogy a minisztériumok sem találták ki, hogyan tudnának az érintett területeken tovább kiadáscsökkentést végrehajtani, másrészt a kormányon belül érlelődik az álláspont, hogy nem lesz elég a 2012-13-ra tervezett újabb kiigazító csomag.

Túry Gergely

A kormány számára ugyanis létfontosságú, hogy mit tartalmaz a csomag. Mint Orbán Viktor múlt pénteken brüsszeli sajtótájékoztatóján jelezte, a kohéziós alapok felfüggesztését az ECOFIN elfogadja majd, de az azt követő hat hónapban meggyőzik majd az uniót, hogy tartani tudják a kitűzött hiánycélokat, ezért ne vegyék el jövőre az uniós forrásokat.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az újabb tervek elfogadása 2012-re 0,1, 2013-ra 0,4 százalékos GDP-arányos költségvetési egyenlegjavulást eredményezhet, ami nagyságrendileg idén 30 és jövőre 100 milliárdos kiigazítást jelentene.

A csomaggal védenék ki a politikai támadást

A kormányzati forrás szerint mindenekelőtt azért lesz szükség további intézkedésekre, hogy 3,25-ről 3 százalék alá csökkenjen a 2013-as GDP-arányos államháztartási hiány.

A jövő évi deficit uniós küszöb alá csökkentése értesüléseink szerint kulcskérdés a kormány számára, ugyanis az Európai Bizottság emiatt javasolta a magyar felzárkóztatási támogatások egyharmadának (mintegy 144 milliárd forintnyi kohéziós kötelezettségvállalás) felfüggesztését jövő év január elsejétől. A miniszterelnök viszont azt mondta, hogy az EU egyetlen fillért sem fog elvonni tőlünk.

Orbán Viktor ugyanakkor azt is mondta, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) március 12-én várhatóan megszavazza a támogatások felfüggesztését, de a kormány arra számít, hogy az idei évben meghozott 2012-13-as kiigazító intézkedéseknek köszönhetően az Európai Bizottság még január elseje előtt felfüggeszti a büntetést.

A kormányban egyértelmű a hangulat, hogy a túlzotthiány-eljárás miatt belengetett uniós büntetés politikai támadás, és összefügg a bírák nyugdíjazása, a Magyar Nemzeti Bank függetlensége és az ombudsmani hivatal miatt indult kötelezettségszegési eljárásokkal. A kormány ezért igyekszik demonstrálni elkötelezettségét, hogy tartja a hiánycélt, és arra számít, hogy ennek köszönhetően a politikai támadás elhal.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.