Megfelelt a piaci és elemzői várakozásoknak az alapkamat 7 százalékon tartása, az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint az EU/IMF-tárgyalások lezárultáig a kamatszint tartása indokolt, az év második felében pedig megindulhat a lassú kamatcsökkentés.
A legutóbbi kamatdöntés óta jelentősen erősödött a forint árfolyama, csökkentek a hozamok és a kockázati felárak, így nem okozott meglepetést az alapkamat szinten tartása - kommentálta a döntést Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője.
Véleménye szerint a reálgazdasági folyamatok nem indokolnak szigorúbb kamatpályát, így a pénzügyi stabilitási folyamatok lehetnek leginkább hatással a kamatdöntésre a következő hónapokban. Ez utóbbit pedig elsősorban az IMF-fel és az EU-val tervezett tárgyalások kimenetele, valamint az európai adósságválság és az ezzel kapcsolatos nemzetközi hangulat változásai befolyásolhatják.
Suppan Gergely szerint a hitelkerettel kapcsolatos megállapodásig a kivárás tűnik indokoltnak, így kedvező esetben nem lesz szükség szigorításra, az év közepétől pedig lassú és fokozatos kamatcsökkentési sorozat is lehetségesnek tűnik. Amennyiben sikerül megállapodni a hitelkeretről, az év végére 6,50 százalékra csökkenhet az alapkamat, különösen, hogy a jövő év első felére a 3 százalékos inflációs cél továbbra is elérhetőnek tűnik.
Pintér András, a Budapest Alapkezelő elemzője szerint az MNB döntése megfelelt a várakozásnak a januári - akkor némi meglepetést okozó - tartás és az azóta eltelt időszakban bekövetkezett piaci folyamatok tükrében.
Az alapkezelő megítélése szerint amíg sem az inflációs kilátásokat, sem az EU/IMF-tárgyalásokat illetően "nem tisztul a kép", addig a monetáris tanács részéről a kivárás, a kamatszint változatlanul tartása volt a leglogikusabb döntés. A mostani döntés azt tükrözi, hogy a tanácstagok többsége továbbra is a tárgyalások relatíve gyors és zökkenőmentes lezárására számít.
Az elemző kifejtette, hogy a döntés szempontjából továbbra is Magyarország kockázati megítélése a legfontosabb tényező, ebből a szempontból pedig pozitív fejlemény volt, hogy a forint euróval szembeni árfolyama az elmúlt hetekben a 290-es szint környékén stabilizálódott, illetve hogy folytatódott a magyar CDS-árak csökkenése is. A görög tárgyalások elhúzódása ellenére változatlanul támogató a nemzetközi környezet is, amit a feltörekvő piacokra irányuló tőkebeáramlás is tükröz.
Londoni elemzők szerint is a megállapodásra várnak
A döntés bejelentése utáni kommentárjában Neil Shearing, az egyik legnagyobb citybeli elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza annak a véleményének adott hangot, hogy a monetáris tanács két táborra oszlott, és "szűk többségben" vannak azok, akik hajlandók kivárni, hogy elérhető-e a megállapodás az IMF-fel.
Shearing szerint a forint és a magyar kormánykötvények párhuzamos erősödése "egyelőre" a kamatemelések további halasztása mellett szóló érveket erősíti, sőt ha a forint a 275-285 forint/eurós sávba erősödik, akár 1,00-2,00 százalékpontos MNB-kamatcsökkentés is "napirendre kerülhet". A szakértő szerint azonban ehhez gyors IMF-megállapodásra és a globális kockázatvállalási készség fennmaradására van szükség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.