Nem lát további radikális adóemelésre esélyt a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára. Így az egészségügy talpra állításához szerinte struktúraváltás és a gyógyszertámogatások szűkítése szükséges.
"Tudom, hogy nem vagyok népszerű a gyógyszergyártók előtt, tudom, hogy minden egyes kormányzati lépés érdeksérelemmel jár, de az átfogó államháztartási problémák miatt újabb lépésekre lehet szükség" – mondta Banai Péter a Figyelő hetilap csütörtöki konferenciáján. A Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára szerint a költségvetés mozgástere szűk, alkalmazkodási kényszer van.
A büdzsé helyzetéről szólva azt mondta, ha a kormány szigorú költségvetést folytat és eléri a 2,5 százalékos növekedést, akkor is 10 évbe telik, míg 50 százalékra csökken az államadósság. Amennyiben 1 százalékos növekedéssel számolunk, úgy viszont 25 évbe telik elérni az 50 százalékos adósságpályát.
Banai ezzel arra célzott, hogy az egészségügyi ágazatnak is szembesülnie kell a gazdasági állapotokkal. "Az adóemelés lehetősége viszonylag korlátos" – mondta hozzátéve, hogy ugyan a népegészségügyi termékadó bevezetésével egyetértettek, de a magyar vállalkozásoknál emiatt kiesett a bevétel nagy része, elbocsátásokat eredményezett, vagyis káros hatásai voltak a nemzetgazdaság egészére.
Ezért a helyettes-államtitkár nem lát a radikális adóemelésre lehetőséget, az egészségügy vonatkozásában a struktúraváltás kell, hogy legyen. A feladatok között említette a Széll Kálmán-tervben megfogalmazott gyógyszertámogatás-csökkentést, illetve a keddi Magyar Közlönyben megjelent további megtakarítást. Jelezte azt is, hogy a gyógyászati segédeszközök területén is változás várható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.