A Nokia továbbra is Komárom városában marad, a társaság a létszámleépítések ellenére a régió legnagyobb munkáltatója lesz a jövőben is - közölte Molnár Attila, Komárom fideszes polgármestere a Nokia 2300 fős leépítésének hírére reagálva szerdán a város honlapján.
"Tavaly ősszel a kolozsvári gyár bezárása kapcsán a cég már jelezte, hogy újragondolja az európai érdekeltségeinek helyzetét, így a komáromi gyárét is" - emlékeztetett a polgármester. Molnár Attila közölte, hogy a Nokia tájékoztatása szerint a cég az elbocsátottak átképzésével kapcsolatban minden segítséget megad mind az állam, mind pedig a város részére. Az önkormányzat pedig felvette a kapcsolatot a helyi és a megyei munkaügyi központokkal, hogy együtt találjanak megoldást az állásukat elvesztők mielőbbi elhelyezkedésének elősegítésére.
A Nokia szerdai bejelentése szerint Komáromból, Reynosából (Mexikó) és Saloból (Finnország) ázsiai gyáraiba helyezi át az okostelefonok gyártását, ezért a három országban összesen 4000 dolgozótól válnak meg 2012 végéig. A 4400 főt foglalkoztató komáromi üzemből 2.050 fizikai és 250 szellemi dolgozót bocsátanak el.
A Nokia a dolgozóknak mindenre kiterjedő, a helyi igényekre szabott támogatási programot kínál, amely magában foglalja az anyagi támogatást, valamint segítséget a munkatársaknak abban, hogy helyben újra munkába állhassanak - közölte a vállalat. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) bejelentette, hogy közös munkacsoport felállításáról állapodott meg a gyár vezetésével a nehéz helyzetbe jutott dolgozók megsegítésére.
Nem most kezdődött
Pécsen a Nokiával való szerződésbontással indokolták az Elcoteq tavalyi bezárását, 1515 munkavállalót bocsátottak el. A komáromi ipari parkban az elmúlt hónapokban két, a Nokiával kapcsolatban álló beszállító is bejelentette komáromi tevékenységének megszüntetését. A ZA-CO Kft. 282 embert, a Valid Technologies 136 embert bocsátott el.
A Nokia Siemens Networks viszont bővítette magyarországi kutatóközpontját. A 2,7 milliárd forintos beruházással 224 új, felsőfokú végzettségű munkatársat foglalkoztató munkahely jön létre. A vállalatot a munkahelyteremtésben a magyar állam 270 millió forint vissza nem térítendő állami támogatással segítette a tavaly novemberben aláírt megállapodás értelmében.
A Nokia csoport 1,07 milliárd eurós adózott veszteséggel zárta a 2011-es év utolsó negyedévét, árbevétele 21 százalékkal 10 milliárd euróra esett vissza a 2010 utolsó negyedévi 12,6 milliárd euróról. A cég egy évvel korábban még 745 millió eurós profittal fejezte be a negyedévet. A társaság okostelefonjainak értékesítési árbevétele 23 százalékkal zsugorodott, darabszámra 31 százalékkal kevesebbet, 19,6 milliót adott el belőlük 2011 utolsó három hónapjában.
Az árbevételt tekintve 2011 közepén már az Apple volt a világ legnagyobb mobiltelefon-készülék gyártója, megelőzte az addig az első helyen álló Nokiát. A kiszállított darabszámot illetően azonban változatlanul a Nokia a világ legnagyobb mobilgyártója. Nyugat-Európában 2011 közepén a Samsung vette át a vezetést a Nokiától a mobiltelefon piacon; a dél-koreai vállalat 2011 első negyedévében 29,3 százalékos piaci részesedésre tett szert az IDC piackutató vállalat adatai szerint. A hagyományosan vezető Nokia 27,9 százalékos részesedéssel a második helyre csúszott vissza a rangsorban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.