Megvétózta az EU a NYSE és a Deutsche Börse fúzióját
Versenyjogi aggályokra hivatkozva az Európai Bizottság megvétózta a New York-i NYSE és a német Deutsche Börse tervezett tőzsdei egyesülését.
A brüsszeli "nem" ellen a tőzsdekonszernek az Európai Bírósághoz fellebbezhetnek. Joaquin Almunia uniós biztos szerint a bizottságnak nem volt más lehetősége, mint az egyesülés megvétózása. Az indoklás szerint a felajánlott engedmények ellenére az európai versenyhatóság úgy ítéli meg, hogy az egyesülés jelentős mértékben akadályozná a hatékony versenyt.
Joaquin Almunia uniós biztosnak az üggyel foglalkozó csapata már decemberben fenntartásainak adott hangot az egyesüléssel szemben. Az uniós versenyügyi biztos szakértői csapatának elsősorban az a piaci dominancia szúrt szemet, amire az egyesült értékpapír forgalmazó vállalat opciós és más származékos termékeknél tenne szert. A DB leányvállalata az Eurex és a NYSE leányvállalata a londoni Liffe együttesen 90 százalékos részesedést érne el a származékos termékek piacán Európában.
A DB és a NYSE üzemeltetői számos engedményt ajánlottak fel Brüsszelnek az egyesülés keresztülvitele érdekében. Felajánlották például az átfedések felszámolását származékos eszköz kereskedelemben, valamint a Liffe származékos részvényeszköz kereskedelmi üzletága értékesítését is. Ígéretet tettek emellett a származékos kontraktusok díjainak befagyasztására három évre.
A DB és a NYSE egyesülési szándéknyilatkozatukban rögzítették azt is, hogy március végéig tető alá kellene hozniuk az üzletet. Az összeolvadással az első, világméretekben működő tőzsdei szerveződés jött volna létre. Az óriástőzsde létrejöttétől azonban az Atlanti-óceán mindkét partján tartottak. A német munkavállalók állásvesztést gyanítottak az informatikai rendszerek összevonása után, amerikai politikusok pedig New York globális értékpapír-piaci jelentőségének csökkenése miatt aggódtak - mivel az egyesült tőzsdeüzemeltető vállalat főrészvényese a Deutsche Börse lett volna.
Almunia szerdai sajtótájékoztatóján azt hangoztatta, hogy a tőzsdéknek nyitott, hatékony és versenyképes piacoknak kell maradniuk, egy monopolszerű egyesülés nem nevezhető uniós érdeknek. A spanyol biztos úgy vélte, mindent megvizsgálva nem volt más lehetősége a bizottságnak, mint érvényesíteni a vétó lehetőségét. Leszögezte: a tőzsdék az uniós pénzügyi rendszer középpontjában állnak, ezért mindent meg kell tenni, hogy a tiszta verseny érvényesüljön rajtuk.
Emellett az egyesülés kedvezőtlenül hatna a piacok munkájában szükséges innovációra is - vélte Almunia. Bizottsági források arról is beszámoltak - és a versenyügyi biztos sem tagadta -, hogy a szerdán összeült uniós testület nem volt teljesen egységes a témában. Michel Barnier, a pénzügyi szolgáltatásokért felelős tag fenntartásait jelezte a vétóval kapcsolatban, és állítólag szerette volna legalább azt elérni, hogy a döntést később hozzák meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.