Megint magyarra fordítják a költségvetést
Interaktív honlapot indított a Budapest Intézet, hogy közérthetővé tegye a költségvetést. "A Mi Pénzünk! Mire költik az adóforintjainkat?" elnevezésű projekt könnyen áttekinthető ábrákon mutatja meg, mennyit költünk például az államadósság terheinek kifizetésére, oktatásra, egészségügyre vagy rendvédelemre. Az oldalon álomköltségvetést is készíthetünk, és megnézhetjük, milyen lenne a magyar költségvetés, ha az lenne a kiadások aránya, ami Dániában vagy akár Szlovákiában.
Az államadósságunk terheinek kifizetésére évente kétszer annyit költünk, mint rendvédelemre, majdnem kétszer annyit, mint családtámogatásra, illetve közel annyit, mint a teljes oktatásra vagy az egészségügyre - ilyen összefüggéseket találhatunk a www.amipenzunk.hu oldalon. Ez lényegében egy új költségvetés-magyarázó honlap, amit a Budapest Intézet munkatársai készítettek az OSF Think Thank Fund finanszírozásával. A projektben partner volt még a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest (a magyar adatbázis összeállításában). Az oldal nemzetközi mintára, jól áttekinthető formában vizualizálva mutatja be az elmúlt évek költségvetési kiadásait. Megtudhatjuk például, többet vagy kevesebbet szánunk a tömegközlekedés támogatására ma, mint tizenöt éve.
A vizuális felületen kívül letölthető költségvetési adatokat, a nemzetközi összehasonlítást lehetővé tevő alkalmazást („álomköltségvetés”), és egyes részterületeket tárgyaló rövid elemzéseket kínál. Azzal is el lehet játszani például, hogyan nézne ki a magyar költségvetés, ha az lenne a kiadások aránya, ami Dániában vagy akár Szlovákiában. A tanároknak ezenkívül óravázlatötleteket és részletes, magyarázatokkal ellátott nagyítható posztereket is készítettek, melyek (akár minden más a honlapon) ingyenesen letölthetők, vagy önköltségen megrendelhetők.
Korábban a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány indított hasonló kezdeményezést Közöskassza elnevezéssel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.