Az irányadó portugál államkötvény hétfőre kialakult rekordhozama arra utal, hogy tarthatatlanná válhat Portugália adóssághelyzete a valutaunión belül - vélték hétfői helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A Capital Economics közgazdászai befektetőknek összeállított napi európai kötvénypiaci áttekintésükben kiemelték, hogy az irányadó tízéves portugál szuverén kötvény hozama egy százalékpontot meghaladó emelkedéssel 16 százalék fölé - Portugália eurócsatlakozása óta nem mért magasságba - ugrott a hétfői londoni kereskedésben.
A Capital Economics londoni elemzői szerint jóllehet a Portugáliának nyújtott előző segélycsomagnak 2012 végéig teljes mértékben fedeznie kellene a portugál finanszírozási igényeket, ilyen kötvényhozamok mellett azonban az ország jó eséllyel újabb külső segítségre szorulhat jóval az év vége előtt.
A ház elemzői szerint Portugália - bár kevésbé eladósodott, mint Görögország - "a nem túl távoli jövőben" valószínűleg törlesztésképtelenné válik, és "valamikor 2013-ban" akár úgy is dönthet, hogy elhagyja az euróövezetet. A Capital Economics elemzői közölték, hogy ez a fejlemény most már központi előrejelzési forgatókönyvük része.
A cég ezen forgatókönyve azzal is számol, hogy Görögország már idén távozik a valutaunióból. Az euróövezet rövid időn belüli felbomlását más nagy londoni elemzőházak is magas eséllyel jósolják.
Az Economist Intelligence Unit februárra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett havi globális prognózisában közölte, hogy bár nem ez a központi forgatókönyve, változatlanul "valós lehetőségnek" tartja az euró összeomlását, és 40 százalékos esélyt ad arra, hogy a valutaunió két éven belül felbomlik.
Egy másik tekintélyes londoni gazdasági elemzőház, a Centre for Economics and Business Research 2012-re szóló globális előrejelzésében 60 százalékos esélyt adott "legalább egy, de valószínűleg inkább több" tagország távozására az euróövezetből már az idei év végéig. A cég londoni elemzői közölték azt is, hogy a korábbi 80 százalék helyett most már 99 százalékos eséllyel jósolják az euróövezet teljes szétesését egy évtizeden belül.
A Portugáliával kapcsolatos, egyre nagyobb befektetői aggodalmakat tükrözte a legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport legfrissebb negyedéves globális adóskockázati összesítése is.
A CMA DataVision listáján - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be a vizsgált szuverén adósokat - a világ tíz legkockázatosabb államadósa közül négy az euróövezet tagja, és a mezőnyt Görögország és Portugália vezeti, olyan országokat megelőzve az adóskockázati listán, mint Pakisztán, Venezuela, Argentína, Ukrajna vagy Egyiptom.
A Standard & Poor's hitelminősítő január közepén kilenc euróövezeti tagállamot minősített le arra a véleményére hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elégségesek a pénzügyi problémák kezeléséhez. Az S&P a tömeges leminősítés keretében Portugália szuverén adósosztályzatát az addigi "BBB mínusz"-ról két osztályzattal a már nem befektetési ajánlású "BB" szintre sorolta vissza, gyengébb kategóriába a hitelminősítő által Magyarországra érvényben tartott besorolásnál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.