Egyelőre nincs döntés a BÉT új kereskedési rendszeréről
A legfrissebb hírek szerint versenyjogi aggályok merültek fel a Deutsche Börse és a NYSE-Euronext tervezett egyesülésével kapcsolatban, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) tavaly szeptemberi közgyűlése pedig ettől tette függővé a kereskedési rendszerének cseréjét, így a BÉT vezetői egyelőre várják a további híreket.
Erősen kérdéses, hogy megvalósul-e a két tőzsde fúziója - mondta Mohai György, a BÉT vezérigazgatója pénteken a BÉT sajtótájékoztatóján. Hozzátette: úgy tudni, hogy február 9-én lesz egy "kritikus" találkozó az Európai Unió és az érintett felek között. Véleménye szerint ezután érdemes visszatérni a BÉT kereskedési rendszerének témájához. Kérdésre válaszolva valószínűnek tartotta, hogy ha nem jön létre a tőzsdefúzió, úgy az eredetileg tervezett Xetra váltja majd fel a BÉT jelenlegi kereskedési rendszerét. Hangsúlyozta azonban, hogy egyelőre nincs napirenden a döntés, várják a fejleményeket.
A BÉT részvényesei tavaly szeptemberben - mintegy két évig tartó vita után - arról döntöttek, hogy 2012 januárjában kezdődik meg a BÉT kereskedési rendszerének cseréje, de a konkrét üzleti modellről később határoznak. A bécsi tőzsdét is működtető osztrák részvényes, a CEESEG AG javaslata alapján a tulajdonosok abban egyeztek meg, hogy a bevezetendő új kereskedési rendszer a Deutsche Börse-NYSE-Euronext közös új kereskedési rendszere lesz.
A kompromisszumos döntés azt követően született meg, hogy az osztrák tulajdonos korábban ragaszkodott ahhoz, hogy a Deutsche Börse által is használt Xetra rendszer legyen a Közép-Európai Tőzsdeszövetség (CEESEG) közös platformja valamennyi tagnál. A szövetség tagjai közül a bécsi és a ljubljanai tőzsdéken már ez a rendszer fut, és Prágában is valószínűleg hamarosan bevezetik, a magyar piaci szereplők részéről azonban kezdettől fogva kritikák érték a Xetrát.
A BÉT pénteki sajtótájékoztatóján Tóth Attila vezérigazgató-helyettes közölte, hogy a BÉT az idén bővíti lakossági ismeretterjesztő tevékenységét. A már megszokott ingyenes tőzsdei alapismereteket nyújtó tanfolyamok mellett, amelyeket rendszeresen tartanak az ország nagyvárosaiban, "A parkett ördögei" címmel indul egy szintén ingyenes befektetői est sorozat. Ezeken a rendezvényeken tőkepiaci szakemberek mondják el véleményüket aktuális piaci kérdésekről, és a várható piaci tendenciákról. Az első ilyen estet február 2-án tartják a Budapesti Értéktőzsde Andrássy úti székházában.
Az idén tőzsdejátékot is indít a BÉT. A február közepén kezdődő és egy hónapig tartó online játékban bárki kipróbálhatja a tőzsdei kereskedést. A játék valós piaci körülményeket szimulál, a BÉT-en jegyzett papírokkal lehet kereskedni, virtuális pénzzel, de a nyertesek jutalma valódi forint lesz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.