Orbánt cáfolta a Financial Times-on Oszkó
Az ország kiszolgáltatottságának és a jelen gazdasági helyzetének semmi köze az előző kormányok munkájához, ez kizárólag az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának köszönhető - írja Oszkó Péter a Financial Times blogoldalán. A volt pénzügyminiszter vendégposztban teszi helyre a miniszterelnök EP-beli kijelentéseit.
Orbán szokatlanul rugalmasnak és békülékenynek tűnt az Európai Parlamentben múlt szerdán, a vitapartnerei azonban az érveinek csupán egy részét cáfolták, miközben többségük hamis - írja Oszkó Péter, a Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogján, a beyondbrics-en.
Oszkó ezért írásában cáfolta Orbán gazdaságpolitikai érveit, amelyek elsősorban arra épülnek, hogy a Fidesz a Bajnai-kormánytól egy csődközeli helyzetben lévő országot örökölt. A volt pénzügyminiszter szerint ez a tények tagadása, mert 2010-ben az államadósság a GDP 80 százalékára, a költségvetési hiány pedig a GDP 3-4 százalékára rúgott. A válság idején ugyanis az EU-tagállamok többsége gazdaságélénkítő csomagokat fogadott el, ezzel pedig hagyta tovább nőni az eladósodást, míg Magyarország csökkentette a kiadásokat, növelte a versenyképességet az adóátalakításokkal. Oszkó szerint a 2009-es recesszió után az ország 2010 elejére ismét a növekedés útjára állt.
Orbán ezután nyerte meg a választásokat azzal, hogy a megszorítások végét és adócsökkentést ígért. Eközben úgy tett, mintha a korábbi kormány a valóságnál sokkal rosszabb helyzetű gazdaságot hagyott volna rá, így pedig kibővíthette az államháztartási hiány szintjét a GDP 6 százalékára. Oszkó szerint a piacok még mindig azon törhetik a fejüket, hogyan lehetséges, hogy egy csődközelinek mondott ország egykulcsos adót vezet be és felhagy a kiadások visszafogásával.
Az új miniszterelnök balszerencséjére azonban az IMF és az EU közelről figyelte a magyarországi eseményeket, és mind a két szervezet cáfolta és elutasította Orbán érveit. Ennek eredménye lett az IMF elleni háború deklarálása, a tárgyalások megszakítása, és miközben az EU túlzottdeficit-eljárása miatt a kormány csökkentette a hiánycélt, mégis végigvitte az egykulcsos adó programját, valamint több olyan intézkedést, amely csak ártott a strukturális hiánynak.
A szakadékok áthidalására a kormány a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások erőszakos államosításával válaszolt, visszamenőleges hatályú adókat vetett ki, és megadóztatta a bankszektort, valamint a multnacionális vállalatokat. "Ezek az intézkedések biztos segítették a rövid távú költségvetési célok elérését, de sokkolták a pénzügyi és az üzleti világot, aláásták a bizalmat és rontották az ország növekedési potenciálját - ennek eredményeként Magyarország 2012-ben ismét recesszió elé néz" - írja a volt pénzügyminiszter, aki rámutat, bár Orbán még mindig állítja, hogy csökkentette az államadósságot, a valóságban az 2011 végén történelmi csúcsot ért el a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosításának ellenére is.
Míg azonban az ország államadóssága rekordszintet ütött meg, a piacok bizalma pedig elveszett, Magyarországot leminősítették, a kormány kommunikációja országon belül pedig továbbra is a magyar szuverenitásról és a bankok, az IMF és a multik által szimbolizált külvilág elleni "szabadságharcról" szólt, mégsem maradt más választása, mint hogy visszatérjen Brüsszelhez és Washingtonhoz.
Ma gazdasági kudarca mellett a kormánypárt elvesztette szavazóinak több mint felét, Orbán Viktor és pártja népszerűsége pedig történelmi mélypontra zuhant, bár Orbán legfőbb támogatói a bizalom helyreállítása érdekében tömegdemonstrációt szerveztek a hétvégére, hogy így mutassák be, egyetértenek a kormánnyal és a nemzeti szuverenitás sokat hangoztatott céljával.
"Sajnos nekik, ahogy az Európai Parlamentben sokaknak még, rá kell jönniük, hogy az ország kiszolgáltatottságának és sebezhetőségének semmi köze ahhoz, amit a jelenlegi kormány örökölt. Ez inkább Orbán gazdaságpolitikájának elkerülhetetlen következménye" - írja Oszkó Péter.
Oszkó Péter saját blogja a hvg.hu-n itt érhető el.
fzs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.